Kumluca (Antalya) kıyı akiferinin hidrojeokimyasal özelliklerinin mekansal ve zamansal değişimi
Spatial and temporal variation of hydrogeochemical properties of Kumluca (Antalya) coastal aquifer
- Tez No: 924619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN LEVENTELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son dönemde yaşanan kuraklık sorunu, tarımın yaz kış yapılması, nüfusun artmasına paralel yapılaşmanın ve sanayileşme faaliyetlerinin artması gibi nedenlerle temiz suya erişim eskisi kadar kolay olmamaktadır. Bu durum, Antalya'nın Kumluca İlçesinde yer alan Kumluca Ovası gibi önemli tarım alanlarında daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Bölge halkının genel olarak geçim kaynağı olan tarım için sulama suyu ihtiyacı, bölgenin yüzey ve yeraltısularından karşılanmaktadır. Bu durum suların nitel özelliklerinin yanısıra, nicel özelliklerinin de değişmesine yol açmaktadır. Bu nedenle bölgede yapılan hidrojeokimyasal çalışmaların güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle, öncelikle çalışma alanında bulunan 7 adet rasat kuyularının 2020 yılı Ekim ayı, 2021 yılı Nisan – Ekim ayları, 2022 yılı Nisan aylarına ait kimyasal analiz sonuçları ve 2019 yılı Ocak ayından itibaren her ay düzenli ölçülen 9 adet sondaj noktasının su seviyelerine ait veriler, DSİ XIII. Bölge Müdürlüğü'nden derlenmiştir. Sonrasında 2024 Mart ayında 8 noktada Combo Water Quality Meter 86031 model su kalitesi ölçüm cihazı ile yerinde ölçümler yapılmış, su örnekleri alınarak XRF cihazı ile ağır metal analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda suların hepsinin bazik karakterli, yumuşak ve çok sert, magnezyum bikarbonat tipli sular sınıfında, genellikle olağan klorürlü, olağan sülfatlı ve olağan karbonatlı ve tarımda kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte; kaya-su etkileşiminin yoğun olduğu bu kıyı akiferinde, hidrojeokimyasal verilerdeki bazı anomaliler tarım faaliyetlerinin yoğunluğuna ve kıyı kesimde tuzlu su girişimine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Access to clean water is not as easy as before due to reasons such as the recent drought problem, agriculture being carried out in summer and winter, and the increase in construction and industrialization activities parallel to the increase in population. This situation causes even greater problems in important agricultural areas such as the Kumluca Plain in the Kumluca District of Antalya. The need for irrigation water for agriculture, which is the main source of income for the people of the region, is met from the surface and groundwater of the region. This situation causes changes in both the qualitative and quantitative properties of water. For this reason, the need to update the hydrogeochemical studies conducted in the region has arisen. First of all, the chemical analysis results of 7 observation wells in the study area for October 2020, April - October 2021, April 2022 and the water level data of 9 drilling points measured regularly every month since January 2019 were compiled from the DSI XIIIth Regional Directorate. Afterwards, in March 2024, on-site measurements were made at 8 points with the Combo Water Quality Meter 86031 model water quality measuring device, water samples were taken and heavy metal analyzes were performed with the XRF device. As a result of the studies, it was determined that all of the waters were basic in character, soft and very hard, magnesium bicarbonate type waters, generally with ordinary chloride, ordinary sulphate and ordinary carbonate, and could be used in agriculture. However; in this coastal aquifer where rock-water interaction is intense, some anomalies in hydrogeochemical data indicate intensive agricultural activities and salt water intrusion in the coastal area.