Sürdürülebilir kalkınma hedefleri iklim eylemi kapsamında Fas ve Türkiye'nin hazırlık ve sürecinin veri madenciliği yöntemleri ile analiz edilmesi
Analyzing Morocco's and Turkey's readiness and progress under the sustainable development goals climate action with data mining methods
  1. Tez No: 924618
  2. Yazar: OUSSAMA HAKKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR KUBAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SDG: Suistainble Develepment Goals), 2030 yılına kadar dünya için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmayı amaçlayan bir plandır. 2015 yılında başlatılan ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen ve toplum tarafından sahiplenilen küresel bir konunun kâr amacı gütmeyen bir projesidir. Bu proje yoksulluğa son, sıfır açlık, sağlık ve refah, kaliteli eğitim, cinsiyet eşitliği, güvenli su ve sanitasyon, uygun fiyatlı temiz enerji, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, sanayileşme, eşitsizliklerin azaltılması, sürdürülebilir şehirler ve toplumlar, kontrollü tüketim ve üretim, iklim eylemi, sular altında yaşam, karada yaşam, barış, adalet ve güçlü kurumlar, hedefler için ortaklıklar olmak üzere 17 tane hedef başlıktan oluşmaktadır. İklim değişikliğinin zararlı etkilerini ele alma ve sonraki nesiller için yaşanabilir bir gelecek sağlama hedefi, bu yüzden birçok Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) ile karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Özellikle, temiz su ve sanitasyonun sağlanması, uygun fiyatlı ve temiz enerji ve hem su altında hem de karada yaşamın korunması gibi hedeflerle doğrudan bir sinerji vardır. Bu kapsamda, ülkeleri sera gazı emisyonlarını azaltmaya, iklim değişikliklerine karşı uyum önlemleri almaya ve iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin farkındalığı artırmaya yönelik girişimleri yoğunlaştırmaya teşvik etmektedir. Bu tezin amacı, tarihi ve kültürel bağı olan Fas ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden olan iklim eylemi stratejilerini incelemek ve analiz etmektir. Veri seti iklim üzerine açık kaynak olarak paylaşılan devlet kurumlarından bakanlıklardan elde edilecektir. Her iki ülkenin iklim değişikliğine hazırlıklılarını derinlemesine incelenecektir, dayanıklılığa, hafifletme stratejilerine ve sınır ötesi iş birliğine odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The sustainable development goals (SDG: Suistainble Develepment Goals) are a plan to achieve a better and more sustainable future for the world by 2030. Launched in 2015, it is a non-profit project of a global issue supported by the United Nations and owned by society. It consists of 17 goals: end poverty, zero hunger, health and well-being, quality education, gender equality, safe water and sanitation, affordable clean energy, decent work and economic growth, industrialization, reducing inequalities, sustainable cities and communities, controlled consumption and production, climate action, life under water, life on land, peace, justice and strong institutions, and partnerships for the goals. The goal of addressing the harmful impacts of climate change and ensuring a livable future for future generations is therefore intricately linked to many Sustainable Development Goals (SDGs). In particular, there is a direct synergy with goals such as ensuring clean water and sanitation, affordable and clean energy, and protecting life both underwater and on land. In this context, it encourages countries to reduce greenhouse gas emissions, take adaptation measures and intensify initiatives to raise awareness of the impacts of climate change. The aim of this thesis is to examine and analyze the strategies of Morocco and Turkey, two countries with historical and cultural ties, on climate action as a sustainable development goal. The dataset will be obtained from government agencies and ministries on climate that are shared as open source. It will analyze in depth the climate change preparedness of both countries, focusing on resilience, mitigation strategies and cross-border cooperation.