Kuşaklar arasında toplumsal değerlere farklı bakış açıları
Different perspectives on social values across generations
- Tez No: 924623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, genç ve yaşlı kuşakların toplumsal değerlere bakış açılarındaki farkları karşılaştırmayı ve bunları incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumsal değerler, bireylerin davranışlarını ve toplumun genel yapısını şekillendiren önemli bir unsurdur. Ancak değişen yaşam şekilleri, modernleşme ve teknolojinin gelişmesi gibi değişimler değer yargılarının kuşaktan kuşağa aktarılırken ki seyrini de değiştirmektedir. Bu araştırma ise yaşlı kuşak ile genç kuşak arasındaki farklılıkları toplumsal değerler bağlamında anlamaya yönelik özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemine uygun olarak yürütülen bu çalışma teorik ve uygulamalı olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Teorik bölüm bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Burada toplumsal değerler, kuşaklar ve alt başlıkları ele alınmaktadır. Aile, din, eğitim, kültür, siyaset ve ekonomi başlıklarışüphesiz ki bir toplumun değerleri olarak kabul görmektedir. Bu sebeple çalışmanın kavramsal çerçevesinde toplumsal değerler incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünü oluşturan uygulama kısmında nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Kuşaklararasındaki farklılıkları daha iyi anlayabilmek için araştırma, 65 yaş üstü 15 yaşlı birey ve 15-25 yaş arası 15 genç bireylerden olmak üzere toplam 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında bulguların netliği için konudan ve sorudan sapılmadan katılımcılara sondaj sorular eklenmiştir. Bu çalışmada yaşlı ve genç bireyler ile yapılan görüşmeler sonucunda toplumsal değerlerin yaşlı kuşak için önemli olduğu kadar genç kuşak için önemli olmadığı görülmüştür. Yaşlı kuşak, toplumsal değerlerin değişmesinin kötü olduğunu vurgularken genç kuşak için net bir şekilde değişimin çok normal olduğu ve olması gereken olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and examine the differences in the perspectives of young and old generations on social values. Social values are an important element that shapes the behavior of individuals and the general structure of society. However, changes such as changing lifestyles, modernization and the development of technology also change the course of value judgments as they are transferred from generation to generation. This research aims to make a unique contribution to understanding the differences between the older generation and the younger generation in the context of social values. This study, conducted in accordance with the qualitative research method, consists of two main parts: theoretical and applied. The theoretical part constitutes the conceptual framework of this study. Here, social values, generations and their subheadings are discussed. The titles of family, religion, education, culture, politics and economy are undoubtedly accepted as the values of a society. For this reason, social values are examined within the conceptual framework of the study. In the application part, which constitutes the second part of the study, the interview technique, one of the qualitative research methods, was used. In order to better understand the differences between generations, the research consists of a total of 30 participants, 15 older individuals over the age of 65 and 15 younger individuals between the ages of 15-25. A semistructured interview form was used as a data collection tool. During the interviews, probing questions were added to the participants for clarity of findings, without deviating from the topic and question. As a result of the interviews conducted with old and young individuals in this study, it was seen that social values are not as important for the younger generation as they are for the older generation. While the older generation emphasizes that changing social values is bad, it has been found that for the younger generation, change is clearly normal and should happen