Role of perfectionism in the relationship of burnout syndrome and emotional intelligence among medical students
Tip öğrencileri arasında tükenmişlik sendromu ve duygusal zeka ilişkisinde mükemmeliyetçiliğin rolü
- Tez No: 924622
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİDGEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada mükemmeliyetçiliğin tükenmişlik ile duygusal zeka arasındaki ilişkide aracılık rolü incelenmiştir. Mevcut çalışmanın örneklemi, Türkiye ve Azerbaijan'dan 314 tıp öğrencisinden (204 kadın ve 110 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Tükenmişlik Değerlendirme Aracı ve Duygusal Zeka Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Hipotezleri test etmek amacıyla Spearman Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi ve Regresyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçlara göre, tükenmişliğin bazı alt boyutları duygusal zeka ve mükemmeliyetçilik ile ilişkili bulunmuş, demografik değişkenler açısından ise anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu çalışmada mükemmeliyetçiliğin tükenmişlik ile duygusal zeka arasındaki ilişkiye aracılık etmediği bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, bu faktörlerin etkileşiminin daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde incelenmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of perfectionism on the relationship between burnout and emotional intelligence was examined. The sample of the current study is composed of 314 medical students (204 females and 110 male) from Türkiye and Azerbaijan. Participants were asked to fill out Demographic Information Form, Multidimensional Perfectionism Scale, Burnout Assessment Tool and Emotional Intelligence Scale. Spearman Correlational Analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis analysis and Regression analysis methods are carried out of in order to test the hypotheses. Some subscales of burnout were related to emotional intelligence and perfectionism, according to the results, significant differences are found in terms of demographic variables. Perfectionism was not found to mediate the relationship between the burnout and emotional intelligence in this study. The results of the study suggest the importance of a more detailed and thorough dissection of the interaction of these factors