Jet motor türbin kanatları soğutma metotlarının hesaplamalı akışkanlar dinamiği yardımıyla incelenmesi
Investigation of jet engine turbine blade cooling methods with the aid of computational fluid dynamics
  1. Tez No: 924648
  2. Yazar: İSMAİL TUNÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TARIK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gaz türbinlerinin verimi ve üretilen güç, türbin kanatlarının ısıl dayanımıyla doğrudan ilişkilidir. Isıl dayanım arttıkça, türbin giriş sıcaklığının da artırılması mümkün hale gelir, bu da daha yüksek verim ve güç üretimi sağlar. Son yıllarda türbin çalışma sıcaklıkları yaklaşık 2000 K değerlerine ulaşmıştır. Türbin çalışma sıcaklıklarının artırılmasıyla daha güçlü ve verimli jet motorlarının elde edilmesi mümkün olmuştur. Ancak, türbin kanatlarının üretildiği malzemenin ısıl dayanımı, sıcaklık artışını kısıtlayan önemli bir faktördür. Sunulan tez çalışmasında, türbin kanatlarında uygulanan soğutma yöntemleri incelenmiş ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri gerçekleştirilmiştir. Film soğutma performansını en çok etkileyen altı parametre olarak delik çapı, delik şekli, üfleme açısı, soğutucu hızı, soğutucu sıcaklığı ve türbülans yoğunluğu seçilmiştir. Bu parametreler farklı değerlerde analiz edilerek türbin kanadı sıcaklık değişimi ve film soğutma etkinlik değeri sonuçları değerlendirilmiştir. NASA tarafından yapılmış deneysel çalışmalardaki veriler referans alınarak C3X türbin kanadı üzerinde yapılan hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri, ANSYS FLUENT 2023 R2 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, NASA'nın '44344' numaralı deneysel çalışması ile kıyaslanarak doğrulanmıştır. Sunulan çalışmada, k-ω SST türbülans modeli kullanılmıştır. Analizler neticesinde incelenen parametrelerden, Üçgen delik şekli, -45° üfleme açısı, 2mm delik çapı, 500K soğutucu sıcaklığı, 0,01595 kg/s soğutucu hızı, %0,5 türbülans yoğunluğunun kullanıldığı kanat tasarımları en yüksek film soğutma etkinlik değerini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of gas turbines and the power generated are directly related to the thermal endurance of the turbine blades. As the thermal endurance increases, it becomes possible to increase the turbine inlet temperature, which results in higher efficiency and power generation. In recent years, turbine operating temperatures have reached about 2000 K. By increasing turbine operating temperatures, it has been possible to obtain more powerful and efficient jet engines. However, the thermal strength of the material from which the turbine blades are manufactured is an important factor limiting the temperature increase. In the present thesis, cooling methods applied to turbine blades are investigated and computational fluid dynamics analyses are performed. Hole diameter, hole shape, spanwise angle, coolant rate, coolant temperature and turbulence intensity were selected as the six parameters that most affect the film cooling performance. These parameters were analysed at different values and the results of turbine blade temperature variation and film cooling effectiveness values were evaluated. Computational fluid dynamics analyses on the C3X turbine blade were performed using ANSYS FLUENT 2023 R2 software with reference to data from NASA experimental studies. The results of the analyses are validated by comparing with NASA's experimental study numbered '44344'. In the presented study, k-ω turbulence model is used. As a result of the analyses, the blade designs with triangle hole shape, -45° blowing angle, 2mm hole diameter, 500K coolant temperature, 0,01595 kg/s coolant velocity and 0,5% turbulence intensity provided the highest film cooling effectiveness value.