Sonlu enerjili fresnel-bessel ışınının atmosferik türbülansta yayılımı
Propagation of finite energy fresnel-bessel beam propagating in atmospheric turbulence
- Tez No: 924649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHOLOUD KHALED MUSTAFA ELMABRUK, DOÇ. DR. MERT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türbülanslı bir atmosferde 6 km boyunca yayılan Sonlu Enerjili Fresnel-Bessel Işınlarının parıldama indisleri, basıklık parametresi ve ışın boyutları analiz edilmiştir. Ayrıca yayılan ışının güçlü, orta ve zayıf türbülanslı ortamlardaki sonuçları da analiz edilmiştir. Ardından, ışının hem noktasal hem de güç parıldamasına odaklanarak etkisini araştırmaktadır. Yayılan bu ışın, Fresnel sayısı, Bessel işlevi ve ışın yarıçapı parametrelerinin değişimi sonucunda gösterdiği performansa göre incelenmektedir. Elde edilen sonuçlar, Bessel işlevinin parıldama seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Sonlu Enerjili Fresnel-Bessel Işınlarının güç sintilasyon seviyelerini azaltabilmekte ve sistem performansını temel Gauss ışınlarından daha iyi iyileştirebilmektedir. Bu nedenle, elde edilen sonuçlar sadece serbest uzay optik haberleşme sistemlerinin performansının iyileştirilmesi için değil, aynı zamanda görüş hattı hizalaması gerektiren uygulamalar, yani yönlendirilmiş kızılötesi karşı önlem için de önemlidir. Hem Basıklık parametreleri hem de ışın boyutu üzerine sunulan sonuçlar ise, Sonlu Enerjili Fresnel-Bessel Işınların profillerinin daha uzun bağlantılar boyunca yayıldıkça Gauss benzeri profile dönüştüğünü göstermektedir. Uzun bağlantılarda, yüksek mertebeli Sonlu Enerjili Fresnel-Bessel Işınlarının düşük mertebeli ışın yarıçaplara göre daha sivridir. Bununla birlikte, daha yüksek Fresnel sayısına sahip Sonlu Enerjili Fresnel-Bessel Işınlarının, daha düşük Fresnel sayısına sahip olanlardan daha düzdür. Öte yandan, daha yüksek mertebeli ve daha büyük yarıçaplı ışınlar daha az yayılır.
Özet (Çeviri)
The scintillation indices, kurtosis parameter and beam sizes of Finite Energy Fresnel-Bessel Beams propagating for 6 km in a turbulent atmosphere are analyzed. The results of the propagating beam in strong, medium and weak turbulence are also analyzed. It then investigates the effect of the beam, focusing on both point and power scintillation. The performance of the emitted beam is analyzed by varying the parameters Fresnel number, Bessel function and beam radius. The results show that the Bessel function does not have a significant effect on the scintillation levels. Finite energy Fresnel-Bessel beams can reduce the power scintillation levels and improve the system performance better than basic Gaussian beams. Therefore, the results obtained are important not only for improving the performance of free-space optical communication systems, but also for applications requiring line-of-sight alignment, i.e. directed infrared countermeasures. The results presented on both the kurtosis parameters and the beam size show that the profiles of Finite Energy Fresnel-Bessel Beams change to a Gaussian-like profile as they propagate along longer links. At longer links, higher order Finite Energy Fresnel-Bessel Beams are sharper than lower order beam radius. However, Finite Energy Fresnel-Bessel Beams with higher Fresnel numbers are flatter than those with lower Fresnel numbers. On the other hand, beams of higher order and larger radius are less diffuse.