Simfisis pubis ayrılmasının değişik fiksasyon materyalleri ile tespitinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Finite element analysis of fixing with various fixation materials of symphysis pubis seperation
- Tez No: 605398
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Simfisiz pubis ayrılması genellikle yüksek enerjili darbe sebebiyle meydana gelen bir yaralanma türüdür. Bu yaralanmaların tedavisinde yoğun olarak plak ile tespit yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada; 32 yaşında sağlıklı bir kadın donörden alınan bilgisayarlı tomografi verisi ile üç boyutlu pelvis katı modeli oluşturulmuş ve simfisiz pubis ayrılması uygulanmıştır. Çalışma bir sonlu elemanlar analizi çalışmasıdır ve iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada 3,5 mm kalınlığında 6 delikli rekonstrüksiyon plakası ve 3,5 mm kalınlığında 4 delikli simfisiz plakası ile yapılan fiksasyonlar biyomekanik olarak karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada ise 6 delikli rekonstrüksiyon plakası sabitlemesinde kullanılan vidaların boy ve yerleşimlerinin fiksasyon sistemi üzerindeki biyomekanik etkileri araştırılmıştır. Analizlerin tamamı Ansys 18.1 programında yapılmıştır. Tüm analizlerde çift ayak üzerinde ve tek ayak üzerinde duruş simüle edilmek üzere iki farklı yükleme gerçekleştirilmiştir. Böylece simfisiz pubis ayrılmasının plak ile tespiti esnasında kullanılacak vidaların seçiminde cerrahlara rehberlik etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Separation of symphysis pubis is usually a type of injury caused by a high energy impact. Plate fixation is used extensively in the treatment of these injuries. In this study; a 32-year-old healthy female donor computed tomography data was used to construct a three-dimensional pelvic solid model and performed symphysical pubis separation. The study is a finite element analysis study and consists of two stages. In the first stage, fixations with 3.5 mm thick 6 hole reconstruction plate and 3.5 mm thick 4 hole symphysis plate were compared biomechanically. In the second stage, the biomechanical effects of the length and placement of the screws used in fixation with 6-hole reconstruction plate on fixation system were investigated. All analyzes were performed in Ansys 18.1. In all analyzes, two different loads were performed to simulate posture on two legs and on one leg. In this study, it was aimed to guide surgeons in choosing the screws to be used during plate fixation of symphysis pubis separation.