Fotogerçekçilik ve toplumsal gerçekçilik ilişkisi
The relationship between photorealism and social realism
- Tez No: 924667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Art History, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu Doktora tez çalışmasında, 20. yüzyıl sanat akımları arasında yer alan Fotogerçekçi eğilimin Toplumsal Gerçekçilik olgusu ile ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sanatın toplumsal duyarlılıkları tarihsel bağlamları çerçevesinde incelenmiş ve Fotogerçekçi eğilimin sosyal olgulara yönelik eleştirisiyle bağlantı kurulmuştur. Çalışma, 19. yüzyıldaki sanat ve sosyoloji tartışmalarını temel alarak, sanat-toplum ve toplum-sanat ilişkilerine yönelik tarihsel bir inceleme ile desteklenmiştir. Fotogerçekçi eğilimin 20. yüzyıl sanat pratikleri içindeki konumu, Gerçekçilik akımı ile doğrudan bağlantısından dolayı tarihsel bağlamda incelenmiştir. Çalışmada, fotoğraf-resim ilişkisinin 19. yüzyıldaki aşamaları, sanata ve sanatçıya olan etkisi, örnek eserler üzerinden detaylandırılarak; iki unsur arasındaki bağlantı, 20. yüzyıldaki devamı niteliğindeki Fotogerçekçi eğilim ile ilişkilendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, sanat eserlerinin görsel ve metinsel dokümantasyonu temel materyal olarak kullanılarak sanatçıların eserleri örnek vakalar olarak analiz edilmiştir. Fotogerçekçi sanatçıların tematik seçimleri, toplumsal duyarlılıkları ve bireysel hassasiyet alanları, tasvir ettikleri eserleri üzerinden incelenmiştir. Tarihsel ve sosyolojik bir perspektifle, Fotogerçekçi eğilimin 20. yüzyıl sanatındaki ontolojisi analiz edilmiştir. Bu bağlamda sanatçıların yaşadıkları dönemde, algıladıkları sosyal çevreye yönelik betimlemeleri ve toplumsal hassasiyetleri 20 çalışma üzerinden değerlendirilmiştir. Bu paralelde, literatür taraması ve karşılaştırmalı analiz yöntemleriyle, sanatçıların eserleri esas alınarak, derinlemesine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Fotogerçekçi eserlerin toplumsal olay ve olgularla dolayımsız bağlantısı tespit edilmiş ve örneklendirilmiştir. Bulgular arasında, Fotogerçekçiliğin sadece görsel sanat akımı olmadığı, aynı zamanda toplumsal duyarlılıkları estetik bir dille ifade etme kapasitesine sahip olduğu ortaya konulmuştur. Sanatçıların toplumsal fenomenlerden ilham alarak bireysel ve kolektif deneyimleri eserlerine dolayımsız aktardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, it is aimed to analyse the relationship between the Photorealist tendency, which is among the 20th century art movements, and the phenomenon of Social Realism. In this context, the social sensitivities of art are analysed within the framework of their historical contexts and a connection is established with the criticism of the Photorealist tendency towards social phenomena. The study is supported by a historical analysis of art-society and society-art relations based on the debates on art and sociology in the 19th century. The position of the photorealist tendency in 20th century art practices is analysed in a historical context due to its direct connection with the Realism movement. In the study, the stages of the photography-painting relationship in the 19th century, its effects on art and the artist are detailed through sample works, and the connection between the two elements is associated with the Photorealist tendency, which is its continuation in the 20th century. In this thesis, the works of Photorealist artists are analysed as case studies by using visual and textual documentation of artworks as the basic material. The thematic choices, social sensitivities and individual areas of sensitivity of photorealist artists are analysed through their works. With a historical and sociological perspective, the ontology of the Photorealist tendency in 20th century art is analysed. In this context, the artists' descriptions and social sensitivities towards the social environment they perceived in the period they lived in were evaluated through 20 works. In this parallel, an in-depth evaluation has been made based on the works of the artists through literature review and comparative analysis methods. As a result of the study, the unmediated connection of Photorealist works with social events and phenomena has been identified and exemplified. Among the findings, it was revealed that Photorealism is not only a visual art movement, but also has the capacity to express social sensitivities in an aesthetic language. It has been determined that artists are inspired by social phenomena and transfer individual and collective experiences to their works unmediated.