Yunanistan'ın AB üyeliğinin Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarının çözümüne etkisi
The effect of Greece's EU membership on the solution of the problems of the Turkish minority of Western Thrace
  1. Tez No: 924666
  2. Yazar: GILMAZ IMPRAMOGLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
3 Temmuz 1923 tarihinde, Yunanistan Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Lozan Antlaşması'na ek bir sözleşme ile, Türkiye'de İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya Türkleri nüfus mübadelesinden muaf tutulmuşlardır. Her iki azınlığın hakları bahse konu antlaşmanın 37-45 maddelerinde ifade edilmiştir. Yunanistan'ın 1 Ocak 1981 tarihinde Avrupa Birliği'ne (AB) üye olması, o güne kadar çoğunluk tarafından ötekileştirilmiş olan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı (BTMTA) tarafından olumlu bir gelişme olarak algılanmıştır. AB'nin temel değerleri olarak kabul edilen demokrasi, özgürlükler ve insan hakları bağlamında azınlık, yıllardır karşı karşıya kaldığı problemlerin çözülebileceğini umut etmiştir. Yunanistan'ın, insan hakları, fikir özgürlüğü ve demokratik sistem gibi AB normlarını da benimseyerek uygulamaya başlaması, devletin azınlık hakları politikasındaki değişim ihtiyacını da, daha görünür hale getirmiştir. Yunanistan'ın AB üyeliği sonrası BTMTA'nın sorunlarında da, bu doğrultuda bazı değişiklikler olmuştur. 1990 yılına kadar AB üyeliği Yunanistan'ın çoğunluk toplumuna, hem özgürlükler hem de ekonomik açıdan son derece olumlu katkılar sağlarken, BTMTA bu kazanımlardan tam olarak istifade edememiştir. Bu çerçevede; her iki tarafta mübadele dışı kalan azınlık grupları, tarihi süreç içinde değişik problemlerle karşı karşıya kalmıştır. Bu kapsamda; çalışmanın amacı Yunanistan'ın AB üyeliği sonrası BTMTA problemlerinin ne şekilde etkilendiği konusunu anket ve saha araştırmaları ile tespit ederek, problemlerin çözümüne yönelik katkı sağlamak olarak belirlenmiştir. Bu anlamda çalışmamızda, BTMTA'nın içinde yaşadığı ve vatandaşı olduğu devlet (Yunanistan) ve kendisini bir parçası olarak gördüğü ülke (Türkiye) ile olan karmaşık ve çok boyutlu ilişkilerinin yer aldığı yayınlanmış literatür ile beraber, yerel gazete, dergiler ve arşiv belgelerinden de istifade edilmiştir. Saha araştırmaları ve gözlemler sonucu elde edilen veriler sistematik olarak analiz edilerek, BTMTA'nın AB üyeliği sonrası güncel durumu ile yaşadığı problemlere ilişkin çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
October July 23, 1923, signed between the Kingdom of Greece and the Republic of Turkey with an additional agreement to the Treaty of Lausanne, the Greeks living in Istanbul, Gokceada and Bozcaada in Turkey, while in Greece only the Turks of Western Thrace were exempted from population exchange. The rights of both minorities are expressed in articles 37-45 of the treaty in question. Greece's accession to the European Union (EU) on January 1, 1981 was perceived as a positive development by the Muslim Turkish Minority of Western Thrace (WTMTM), which had been marginalized by the majority until that day. In the context of democracy, freedoms and human rights, which are considered as the basic values of the EU, the minority hoped that the problems it has been facing for years could be solved. The fact that Greece has started to implement EU norms such as human rights, freedom of opinion and the democratic system by adopting them has also made the need for a change in the state's minority rights policy more visible. There have also been some changes in the problems of the WTMTM after Greece's EU membership in this direction. while EU membership provided extremely positive contributions to Greece's majority society both in terms of freedoms and economy until 1990, the WTMTM was unable to fully benefit from these achievements. Within this framework, minority groups that have been excluded from the exchange on both sides have faced different problems in the historical process. In this context, the purpose of the study was determined as to determine the impact of the WTMTM problems after Greece's EU membership by means of surveys and field studies and to contribute to the solution of the problems. In this sense, in our study, published literature containing the complex and multidimensional relations of WTMTM with the state in which it lives and is a citizen (Greece) and the country that it considers itself a part of (Türkiye), as well as local newspapers, magazines and archival documents have been used. By systematically analyzing the data obtained as a result of field research and observations, it will be attempted to create solutions to the problems experienced by the WTMTM with its current situation after EU membership.