Artırılmış gerçeklik teknolojisinin okul öncesi çocukların duygu durumları için destek materyal olarak kullanımı: Karanlık korkusu için artırılmış gerçeklik destekli hikaye kitabı tasarımı
Use of augmented reality technology as a support material for preschool children's emotional states: Augmented reality-enhanced storybook design for fear of the dark
- Tez No: 924680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MUTAF BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Education and Training, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çağımızda özellikle taşınabilir dijital teknoloji; çok hızla değişip gelişmekte ve yaşamın her alanında farklı biçim ve içeriklerde kendine oldukça geniş bir yer bulmaya başlamaktadır. Dijital teknolojideki devasa gelişmeler; kişileri, sosyal çevreyi, ilişkileri ve toplumsal yapıları bir değişime ve dönüşüme maruz bırakmaktadır. En başta Uzay/Savunma sanayi olmak üzere Eğitim, Sanat ve Sağlık/Tıp; dijital teknolojilerin en fazla kullanıldığı alanlar olarak öne çıkmaktadır. Bireysel ve toplumsal ihtiyaçların giderilmesine imkan sağlayan teknolojik yeniliklerin başında Genişletilmiş Gerçeklik teknolojisindeki buluşlar olduğu söylenebilir. Genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojisi kapsamında yer alan“Artırılmış gerçeklik”teknolojisi; gerçekliğin, gerçeklikten kopmadan algısal olarak kullanıcıya sunulduğu yaratıcı, zengin ve geliştirici ortamlardan biri olarak kabul görmektedir. Yapılan araştırmada; artırılmış gerçeklik teknolojisinin sunduğu geniş olanakların, özellikle okul öncesi dönemi çocuklarında oldukça yaygın görülen karanlık korkusuyla başa çıkmalarına yönelik geliştirilen eğitimsel destek materyalinin oluşturulması ve uygulanması ile bulunan sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma tezinde giriş, amaç, araştırmada kullanılan teknik ve yöntemlerden sonra; okul öncesi dönemi çocuklarının genel gelişimsel özelliklerine; resimli çocuk kitaplarının tarihsel gelişim ve sürecine, çeşitlerine, özelliklerine ve resimli öykü kitaplarının biçimsel, tasarımsal ve içerik özelliklerine; artırılmış gerçeklik teknolojisinin ne olduğu, tarihsel gelişimi, kullanım alanları ve bu teknolojinin resimli çocuk kitaplarındaki kullanım alanlarına ilişkin literatür taraması ve çeşitli araştırma incelemeleri yapılmıştır. Sonraki bölümde; tasarımsal olarak oluşturulan artırılmış gerçeklik destekli eğitimsel bir materyal olan“Bobo ve Sihirli Işığı”adlı hikaye kitabının oluşturulma aşamaları anlatılmış ve son bölümde de araştırmadaki psikolojik uygulamanın nasıl yapıldığı ve bu uygulamanın nasıl değerlendirildiği ve sonuçta elde edilen bulgular ile tartışma ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our era, particularly in the realm of portable digital technology, rapid advancements and developments have significantly reshaped various aspects of life, finding extensive application in numerous forms and contexts. The massive progress in digital technologies has brought about profound changes and transformations for individuals, social environments, relationships, and societal structures. Among the sectors where digital technologies are most prominently utilized are Space/Defense, Education, Art, and Healthcare/Medicine. Technological innovations that address individual and societal needs are often spearheaded by breakthroughs in Extended Reality (XR) technology.“Augmented Reality,”a subset of XR technology, is recognized as one of the most creative, enriching, and developmental environments, offering a perception of reality to users without detaching them from the real world. This research aims to evaluate the results obtained from the development and application of an educational support material that leverages the broad capabilities of augmented reality technology to address the common fear of darkness experienced by preschool-aged children. The thesis includes an introduction, objectives, research techniques, and methods, followed by a detailed exploration of the developmental characteristics of preschool-aged children, the historical development, types, and features of picture books for children, as well as the formal, design, and content attributes of illustrated storybooks. Additionally, the study provides a literature review and analysis of what augmented reality technology is, its historical development, areas of application, and its integration into picture books. In the subsequent section, the creation process of the augmented reality-supported educational material, titled Bobo and the Magical Light, is described in detail. The final section discusses the psychological application implemented during the research, the evaluation of this application, the findings obtained, and the resulting discussions and recommendations.