Enneagramın işletmelerde innovasyona etkisi
The effect of enneagram on innovation in businesses
  1. Tez No: 924679
  2. Yazar: MİKAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; enneagramın işletmelerde inovasyona etkisini alan uygulamalı bir çalışmayla araştırmaktır. Araştırma Tokat‟ın Erbaa organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 24 işletmede çalışan 6125 kişidir. Araştırma verilerin elde edilmesi de anket yöntemi izlenmiş olup, Anket verilerinin Elde edilebilmesi için demografik sorular“enneagram kişilik envanteri”ve“inovasyon ölçeği”ile ilgili sorular kullanılmıştır. Çalışmanın belirlenen evreninde yer alan herkesin katılma şansının olduğu basit tesadüfi yöntem izlenmiştir. Anket verilerinin analizleri sonrasında; enegram kişilik yapısınıdaki yöneticilerin, işletmelerde yürütülen inovasyon çalışmalarına etkileri analiz edilmiştir. Bu kapsamda enegram kişilik özelliklerinden yardımcı olma ve başarılı olma faktörlerinin süreç inovasyonu; ayrıca başarılı olma faktörünün organizasyonel inovasyon üzerinde ve yardımcı olma özelliğinin pazar inovasyonu üzerinde etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of enneagram on innovation in organizations through an applied study. The research is 6125 people working in 24 enterprises operating in the Erbaa organized industrial zone of Tokat. In order to obtain the survey data, demographic questions, questions related to“enneagram personality inventory”and“innovation scale”were used. A simple random method was followed in which everyone in the determined universe of the study had the chance to participate. After the analysis of the survey data; the effects of managers with eneagram personality structure on innovation studies carried out in enterprises were analyzed. In this context, it has been observed that the factors of being helpful and being successful from the engram personality traits have an effect on process innovation; in addition, the factor of being successful has an effect on organizational innovation and the feature of being helpful has an effect on market innovation.