Sezgisel yeme müdahale programının etkililiği üzerine deneysel bir araştırma
An experimental study on the effectiveness of the intuitive eating intervention program
- Tez No: 924684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, bireyin sezgisel yeme becerilerini geliştirilmeye yönelik oluşturulan, internet tabanlı ve erişilebilir sezgisel yeme müdahale programının etkililiğini değerlendirmektir. Araştırma örneklemi, Türkiye'de yaşayan ve beslenmesi ile ilgili bir kural içeren kronik tıbbi rahatsızlığı bulunmayan 18 yaş ve üzeri 52 bireyden oluşmaktadır. Çevrimiçi platformlarda paylaşılan çalışma duyurusu ile araştırmaya dahil edilen katılımcıların demografik özellikleri, diyet geçmişlerine yönelik bilgi ve sezgisel yeme düzeyi, Google Forms aracılığıyla hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu ve Sezgisel Yeme Ölçeği üzerinden alınmıştır. Araştırma, 2x2 deneysel desene sahiptir, müdahale ve kontrol gruplarında yer alan katılımcı sayısı eşit tutulmuştur (N=26). Araştırmanın bağımlı değişkeni müdahale programının etkililiği, bağımsız değişkeni ise grup türüdür. Müdahale grubu katılımcıları müdahale programına dahil edilirken, kontrol grubu katılımcılarından sezgisel yeme hakkında bir psikoeğitim kitapçığı okumaları istenmiştir. İki grubun sezgisel yeme düzeylerindeki değişimini, kendi içlerinde ve birbirleri ile karşılaştırmak amacıyla, ilk ölçüm ve son ölçüm alınmıştır. Sezgisel yeme müdahale programının etkililiğini ve bu etkililik üzerinde etkisi olan değişkenleri belirlemek amacıyla; Tekrarlı Ölçümler ANOVA, Tek Yönlü ANOVA, Bağımsız Örneklemler t Testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları, sezgisel yeme müdahale programının bu popülasyonda etkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgunun, Türkiye'de sezgisel yeme alanındaki uygulama boşluğunun doldurulmasına ve sezgisel yeme müdahalelerinin, önleyici ve destekleyici tedavilerde kullanılmasına ışık tuttuğu düşünülmektedir. Gelecek araştırmalarda, müdahale programının etkililiğinin boylamsal olarak incelenmesi ve farklı yaş grupları ile çalışılması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: diyet, diyet etkileri, sezgisel yeme, sezgisel yeme müdahale programı
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness of an internet-based and accessible intuitive eating intervention program designed to improve individuals' intuitive eating skills. The study sample consists of 52 individuals aged 18 and over, living in Turkey, who do not have chronic medical conditions involving dietary restrictions. The demographic characteristics, dietary history, and intuitive eating levels of the participants, who were recruited through an online announcement of the study, were collected via a Participant Information Form and the Intuitive Eating Scale prepared through Google Forms. The research follows a 2x2 experimental design, with an equal number of participants in both the intervention and control groups (N=26). The dependent variable of the study is the effectiveness of the intervention program, while the independent variable is the type of group. Participants in the intervention group were included in the intuitive eating intervention program, whereas participants in the control group were asked to read a psychoeducational booklet about intuitive eating. Pre-test and post-test measurements were taken to compare the changes in intuitive eating levels within and between the two groups. To determine the effectiveness of the intuitive eating intervention program and the variables influencing this effectiveness, Repeated Measures ANOVA, One-Way ANOVA, Independent Samples t-Test, and correlation analysis were conducted. The findings indicate that the intuitive eating intervention program is effective in this population. It is believed that this finding sheds light on filling the application gap in the field of intuitive eating in Turkey and the use of intuitive eating interventions in preventive and supportive treatments. Future research suggests examining the program's effectiveness longitudinally and working with different age groups. KEYWORDS: diet, dietary effects, intuitive eating, intuitive eating intervention program