Mobbing algısının örgütsel bağlılığa etkisinde demografik özelliklerin düzenleyici rolü
The moderatoring role of demographic characteristics in the effect of mobbing perception on organizational commitment
- Tez No: 924685
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir örgüt içerisindeki birey veya gruplara yönelik farklı şekillerdeki tacizi ve dışlayıcı eylemleri ifade eden mobbing kavramı işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü mobbing çalışanın moralini, sağlığını, iş tatminini ve örgütsel bağlılığını olumsuz olarak etkilemekte ve bunun sonucunda çalışan üretkenliğini azaltıp kurumun itibarını zedeleyerek önemli zararlara yol açmaktadır. Çalışanın örgütsel bağlılığı üzerinde olumsuz etkileri olan mobbingin bu etkisinin hangi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği önemli bir konudur. Bu çalışmada mobbing ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin hangi demografik değişkenlere göre değiştiği incelenmiştir. Bu amaçla kamu ve özel sektörde çalışan 368 katılımcıya mobbing, örgütsel bağlılık ve demografik özellikler konusunda ifadeler içeren bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler PLS-SEM tekniği ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları mobbingin bazı alt boyutları ile örgütsel bağlılık kavramının bazı alt boyutları arasında negatif ilişkinin olduğunu göstermekle birlikte bu ilişkilerin genel olarak çalışanın demografik özelliklerinden etkilenmediğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing, which refers to different forms of harassment and exclusionary actions against individuals or groups within an organization, is of great importance for businesses. Since mobbing negatively affects the morale, health, job satisfaction and organizational commitment of employees, it causes significant harm by reducing employee productivity and damaging the reputation of the institution. It is an important issue to determine which factors moderate the negative effects of mobbing on the organizational commitment of employees. This study examines demographic variables that may affect the relationship between mobbing and organizational commitment. For this purpose, a survey containing items on mobbing, organizational commitment and demographic characteristics was applied to 368 participants working in the public and private sectors and the data obtained were analyzed using the PLS-SEM technique. The analysis results show that there is a negative relationship between some sub-dimensions of mobbing and some sub-dimensions of organizational commitment, but these relationships are generally not affected by the demographic characteristics of the employee. In line with the findings obtained, suggestions were developed for researchers and practitioners.