Çok düşük doğum ağırlıklı preterm yenidoğanlarda bronkopulmoner displazi insidansı ve etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the incidence of bronchopulmonary dysplasia and the risk factors affecting it in very low birth weight preterm neonates
  1. Tez No: 924691
  2. Yazar: MELEK SÖNMEZOCAK AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bronkopulmoner displazi (BPD), prematüre bebeklerde yaygın olarak görülen ve uzun vadede ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. BPD'ye etki eden risk faktörlerinin bilinmesi erken tanı konulmasına yardımcı olabilir. Çalışmamızda çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) prematürelerde BPD'ye neden olabilecek prenatal, natal ve postnatal risk faktörlerini ve BPD insidansını belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma için Ocak 2019 - Ocak 2024 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine (YDYBÜ) yatırılarak izlenen ÇDDA (≤1500 gram)'lı preterm yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hasta dosyaları taranarak hastaların demografik özellikleri, prenatal, natal ve postnatal özellikleri kaydedildi. Major konjenital anomaliler, sendromik yenidoğanlar, BPD tanısı alamadan kaybedilenler veya sevk edilenler çalışmaya dahil edilmediler. BPD tanım ve sınıflaması için 2001 National Institute of Child Health and Human Devolopment (NICHD) tanım ve sınıflandırma kriterleri kullanıldı. İstatistik analizde SPSS 26 programı kullanıldı. Tekli karşılaştırılmalarda sürekli parametreler için Sudent T test veya Mann Whitney U testleri (normal dağılıma göre) ve sürekli olmayan parametreler için Ki-kare veya Fisher testleri kullanıldı. Tekli karşılaştırmalarda anlamlı bulunan faktörler lojistik regresyon testi ile bağımsız risk faktörleri açısından kıyaslandı. İstatistiksel anlamlılık sınırı olarak p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a common condition in premature infants that can lead to serious long-term consequences. Understanding the risk factors associated with BPD can aid in early diagnosis. This study aims to identify prenatal, natal, and postnatal risk factors contributing to BPD and to determine its incidence in very low birth weight (VLBW) preterm infants. Materials and Methods: This retrospective study included VLBW preterm infants (birth weight ≤1500 grams) admitted to the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between January 2019 and January 2024. Data on demographic characteristics, as well as prenatal, natal, and postnatal variables, were collected from patient records. Infants with major congenital anomalies, syndromic conditions, or those who died or were transferred before receiving a BPD diagnosis were excluded. The definition and classification of BPD were based on the 2001 National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) criteria. Statistical analyses were performed using SPSS version 26. For univariate analyses, Student's t-test or Mann-Whitney U test (depending on data distribution) were used for continuous variables, and Chi-square or Fisher's exact tests for categorical variables. Factors found significant in univariate analyses were further evaluated using logistic regression to identify independent risk factors. A p-value