Diz artroplastisi yapılan hastalara uygulanan web tasarımlı eğitim programının öz bakım gücü, öz etkililik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of a web-based educational program on self-care agency, self-efficacy, and quality of life in patients undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 924690
  2. Yazar: ESRA NUR BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAYAR, DR. FERHAT SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma; diz artroplastisi yapılan hastalara uygulanan web tasarımlı eğitim (WTE) programının öz bakım gücü, öz etkililik ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak yürütüldü. Araştırmanın gerçekleştirebilmesi için etik kurul izni ve araştırmanın yürütüldüğü kurumdan kurum izni alındı. Araştırma protokolü Clinical Trials veri tabanına NCT06306027 numarası ile kaydedildi. Araştırma, Ocak 2024-Ekim 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 67 hasta ile yürütüldü. Hastalar randomizasyon ile girişim (WTE) ve kontrol gruplarına atandı. WTE grubundaki hastalara taburculuktan sonra 15. günde başlanarak bir ay süresince WTE uygulanırken, kontrol grubu taburculuk sırasında klinikte yapılan rutin bilgilendirmeyi aldı. Araştırmanın ön test verileri araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan her iki grup için taburcu olduktan 15 gün sonra, son test verileri ise ön test verileri toplandıktan bir ay sonra Kişisel Bilgi Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGE), Öz Etkililik Ölçeği (ÖEÖ) ve Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi (SF-36) ölçekleri ile toplandı. Verilerin analizinde, bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi ve karışık düzen varyans analizi kullanıldı. WTE ve kontrol grubundaki hastalar sosyodemografik ve tanıtıcı özellikler açısından homojen dağılıma sahipti.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of the web-designed training (WTE) program on self-care power, self-efficacy and quality of life in patients undergoing knee arthroplasty. Ethics committee approval and institutional permission were obtained from the institution where the research was conducted. The research protocol was registered in the Clinical Trials database with the number NCT06306027. The study was conducted with 67 patients in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Konya City Hospital between January 2024 and October 2024. Patients were assigned to interventions (WTE) and control groups by randomization. Patients in the WTE group received WTE for one month starting on the 15th day after discharge, while the control group received routine information given at the clinic during discharge. The pre-test data were collected from the patients who agreed to participate in the study 15 days after discharge for both groups and the post-test data were collected one month after the pre-test data were collected using the Personal Information Form, Self-Care Power Scale (SCS), Self-Efficacy Scale (SEES) and Short Form 36 Quality of Life (SF-36) scales. Independent sample t test, chi-square test and mixed-order analysis of variance were used to analyze the data. Patients in the WTE and control groups had homogeneous distribution in terms of sociodemographic and descriptive characteristics.