Levrek (dıcentrarchus labrax) balıklarında organ banyosu koşullarının optimizasyonu ve bağırsak kasılımlarının düzenlenmesinde nitrik oksit etkisinin değerlendirilmesi
Optimizing the conditions for the use of the organ bath and evaluating the efficiency of nitric oxide at regulating intestinal contraction for sea bass (dicentrarchus labrax) fish
- Tez No: 924692
- Danışmanlar: PROF. DR. ARTAY YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, levrek (Dicentrarchus labrax) balıklarının organ banyosu koşullarının optimize edilmesi ve NOS/NO/cGMP yolunun etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmada özel bir işletmeden temin edilen 300-400 g ağırlığında 8 adet levrek (Dicentrarchus labrax) balığı kullanıldı. Balıkların ön ve arka bağırsakları çıkartılarak fizyolojik solüsyon (mM; 118 NaCl, 4.8 KCl, 2.5 CaCl2∙2H2O, 1.2 MgCl2 6H2O, 1.25 NaH2PO4, 25 NaHCO3) içerisine alınmış (longitudinal kasların değerlendirilmesi için) şerit halinde doku parçaları elde edildi. Öncelikle en şiddetli kasılıma neden olan fizyolojik solüsyonun sıcaklığı belirlendikten sonra sırasıyla solüsyonun pH'sı ve glukoz düzeyi belirlendi. Ayrıca optimum koşullar altında aynı dokularda L-arjinin, L-NNA+L-arjinin ve cGMP' nın etkinliği değerlendirildi. Çalışma sonrasında her iki bağırsak şeriti için fizyolojik solüsyonun 20 oC'de 7.4 pH ve 10 mM glukoz içeren optimum koşullar olduğu belirlendi. Bu şartlarda, L-arjininin (10-3 M) levrek balıklarında bağırsak kasılımlarında inhibisyon oluşturduğu, L-NNA (10-3M) inkübasyon sonrasında arjininin etkinliğinin değişmediği ve 8-Br-cGMP' nin kasılımda inhibisyon oluşturduğu görüldü. Sonuç olarak levrek balıkları için fizyolojik solüsyonun optimum koşulları (20 °C'de mM; 118 NaCl, 4.8 KCl, 2.5 CaCl2∙2H2O, 1.2 MgCl2 6H2O, 1.25 NaH2PO4, 25 NaHCO3, 10 glukoz) belirlenirken, levrek balıklarında L-arjinin/NOS yolu etkinliğinin bulunmadığı, ancak cGMP' ye bağımlı bir gevşeme mekanizmasının var olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the organ bath conditions for sea bass (Dicentrarchus labrax) and assess the efficacy of the NOS/NO/cGMP-dependent pathway. The study utilized 8 sea bass (Dicentrarchus labrax) specimens, each weighing between 300 and 400 grams, sourced from a private firm. The foregut and hindgut of the fish were excised, and a strip of tissue (for the assessment of longitudinal muscles) was procured in physiological solutions (mM; 118 NaCl, 4.8 KCl, 2.5 CaCl₂∙2H₂O, 1.2 MgCl₂ 6H₂O, 1.25 NaH₂PO₄, 25 NaHCO₃). The temperature of the physiological solution that elicited the most vigorous contraction was first established, followed by the assessment of the pH and glucose concentrations of the solution. The efficacy of L-arginine, L-NNA combined with L-arginine, and cGMP were assessed in the same tissues under optimal conditions. The study concluded that the optimal physiological solution for both intestinal strips was pH 7.4 at 20°C with 10 mM glucose. Under these circumstances, L-arginine (10-3M) suppressed intestinal contractions in sea bass; L-NNA (10-3M) did not alter the efficacy of arginine post-incubation, and 8-Br-cGMP inhibited contractions. As a result, the optimum conditions of the physiological solution for sea bass fish (20 °C in mM; 118 NaCl, 4.8 KCl, 2.5 CaCl₂∙2H₂O, 1.2 MgCl₂ 6H₂O, 1.25 NaH₂PO₄, 25 NaHCO₃, 10 glucose) were determined, and it was revealed that there was no L-arginine/NOS pathway activity, but a cGMP-dependent relaxation mechanism existed in sea bass fish.