Türkiye'de güneş enerjisi santrallerinde yerli teknoloji kullanımının ekonomik katkısı
Economic contribution of domestic technology utilisation in solar power plants in Turkey
- Tez No: 924699
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, çevre dostu özellikleri ve enerji güvenliğine sağladığı katkılarla sürdürülebilir bir enerji geleceğinin temelini oluşturur. İklim değişikliğiyle mücadelede etkin bir çözüm sunan bu kaynaklar, fosil yakıt bağımlılığını azaltarak enerji sektöründe kalıcı dönüşümler yaratabilir. Enerji politikalarında yenilenebilir enerjiye daha fazla yer verilmesi, enerji bağımsızlığını artırırken çevre üzerindeki olumsuz etkileri de azaltır. Özellikle güneş enerjisi santralleri (GES), Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelinde önemli bir yere sahiptir. Yerli güneş paneli üretimi ilerleme kaydetse de fotovoltaik hücreler ve silikon gibi hammaddelerde ithalata olan bağımlılık devam etmektedir. Yerli hücre üretimine yönelik teşvikler, sektör için önemli bir adım olmakla birlikte, rekabet ortamını daraltarak maliyetleri artırmakta ve projelerin uzamasına yol açmaktadır. Ayrıca, panel maliyetlerinin toplam yatırımın %45-50'sini oluşturması, bu teşviklerin yatırımcılar üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini tam anlamıyla kullanabilmesi için, altyapı yatırımlarının hızlandırılması, yerli üretim kapasitesinin artırılması ve daha rekabetçi bir piyasa yapısının oluşturulması gerekmektedir. GES projelerinde yerli ekipman kullanımı, enerji maliyetlerini düşürmek, döviz tasarrufu sağlamak ve sanayide yerli teknoloji geliştirme kapasitesini artırmak için kritik bir adımdır. Özellikle güneş panelleri, invertörler ve enerji depolama sistemlerinde yerli üretimin güçlendirilmesi, dış ticaret açığını azaltmak ve enerji arz güvenliğini sağlamak adına stratejik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini ve bu sektörde karşılaşılan zorlukları incelemekte, yerli ekipman kullanımını artırmak için stratejik öneriler sunmaktadır. Sektörün lisanssız santrallerle büyümesi ve yerli üretim kapasitesinin desteklenmesiyle enerji bağımsızlığının artırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources form the foundation of a sustainable energy future with their eco-friendly characteristics and contributions to energy security. These resources offer an effective solution for combating climate change and can drive lasting transformations in the energy sector by reducing dependence on fossil fuels. Giving more prominence to renewable energy in energy policies enhances energy independence while also mitigating negative environmental impacts. Solar power plants (GES) hold a significant position in Turkey's renewable energy potential. However, compared to imported energy sources, further progress is needed in solar energy production. While domestic solar panel production has advanced, dependency on imported raw materials such as photovoltaic cells and silicon persists. Incentives for domestic cell production represent an important step for the industry but have also narrowed the competitive environment, increasing costs and extending project timelines. Furthermore, with panel costs accounting for 45-50% of total investment, these incentives have a direct impact on investors. For Turkey to fully utilize its solar energy potential, it is essential to accelerate infrastructure investments, enhance domestic production capacity, and establish a more competitive market structure. The use of domestic equipment in GES projects is a critical step to reduce energy costs, conserve foreign currency, and boost the local technology development capacity within the industry. Strengthening domestic production, especially in solar panels, inverters, and energy storage systems, is strategically important for reducing trade deficits and ensuring energy supply security. This study examines Turkey's solar energy potential and the challenges faced in this sector, providing strategic recommendations to increase the use of domestic equipment. The growth of the sector through unlicensed plants and the support for domestic production capacity aim to enhance energy independence.