Evlilik doyumu ve baba katılımı ile baba-çocuk (12-36 ay) bağlanması arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between marriage satisfaction and father's participation and father-child (12-36 months) attachment
- Tez No: 924698
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARE AKTAŞ ARNAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAY NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, 12-36 aylık çocukların baba-çocuk bağlanma güvenliği ile baba katılımı ve evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu hedef doğrultusunda araştırmaya fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı 217 baba ve 12-36 aylık çocukları dahil edilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ), Babaların Çocuk Bakımına Katılım Ölçeği (1-3 Yaş) Geliştirme Çalışması ve Bağlanma Davranışları Sınıflandırma Seti (BDDS) kullanılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği, Babaların Çocuk Bakımına Katılım Ölçeği babalar tarafından doldurularak cevaplanmıştır. Bağlanma Davranışları Sınıflandırma Seti verileri ise; 121K470 numaralı Tübitak 1001 projesi kapsamında ev ziyaretleri yoluyla elde edilen video kayıtlarının puanlanması yoluyla elde edilmiştir. Bu doğrultuda değişkenler arası ilişkiyi incelemek için Spearman-Brown Sıralı Farklar korelasyon analizi ve değişkenlerin birbirini yordama durumunu ortaya koymak için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada, evlilik doyumu cinsellik alt boyutu ile babanın çocuk bakımına katılımı alt boyutları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, evlilik doyumu değişkeninin diğer alt boyutları olan benlik ve aile ile baba katılımı alt boyutları arasında anlamlı ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca evlilik doyumu ve babaların çocuk bakımına katılımı ile baba-çocuk bağlanma güvenliği arasında anlamlı ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between attachment security of children aged 12-36 months and father involvement and marital satisfaction. In line with this objective, 217 physically and psychologically healthy fathers and their 12-36 month-old children were included in the study. Demographic Information Form, Marital Satisfaction Scale (MSS), Fathers' Participation in Child Care Scale (1-3 Years) Development Study and Attachment Behavior Classification Set (BDDS) were used as measurement tools in the study. Demographic Information Form, Marital Satisfaction Scale, Fathers' Participation in Child Care Scale were filled out and answered by the fathers. Attachment Behavior Classification Set data were provided by the researchers' scoring as a result of video recordings conducted by the observation team within the project. In this direction, Spearman-Brown Sequential Differences correlation analysis was conducted to examine the relationship between the variables and multiple linear regression analysis was conducted to reveal the predictive status of the variables. In the study, it was concluded that there was a positive and low level significant relationship between the sexuality sub-dimension of marital satisfaction and the father's involvement in child care sub-dimensions, and that there was no significant relationship between the other sub-dimensions of the marital satisfaction variable, which are self and family, and father involvement sub-dimensions. It was also concluded that there was no significant relationship between marital satisfaction, father's involvement in child care, and father-child attachment security.