İstanbul Metrosu M3-M9 hatları sinyalizasyon sistemi tasarımı ve nesne kontrol simülasyonu
Istanbul Metro M3-M9 lines signaling system design and object control simulation
- Tez No: 924706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Raylı sistemlerin kent içi taşımacılık kollarından biri olan metro sistemlerinin önemi günden güne artmaktadır. Metro sistemlerinin olmazsa olmazı sinyalizasyon sistemleridir. Sinyalizasyon sistemleri raylı araç trafiğini yöneterek güvenli yolcu işletmesi yapmaya olanak sağlar. Ülkemizin nüfus yoğunluğu en fazla olan İstanbul ili için metro sistemleri hayati önem taşımaktadır. Her geçen gün artan yolcu talebine cevap vermek ve de ayrıca trafik sıkışıklığını gidermek için yeni raylı sistem projeleri gündeme gelmektedir. Bu çalışmada İstanbul Metrosu M3-M9 metro hatlarında uygulanan City flo 350 sinyalizasyon sistemi tüm yönleriyle anlatılacak ardından Python programı ile oluşturulan simülasyon programı ile M9 hattındaki Atatürk Mahallesi-Mimar Sinan istasyonları arası hat kesimi simülasyon programında uygulanıp rota tanzim etme uygulama örnekleri gösterilecektir. Ayrıca anklaşman algoritmasını oluştururken her nesnenin konfigürasyon işlemlerinin nasıl yapıldığına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of metro systems, which are one of the urban transportation branches of rail systems, is increasing day by day. Signaling systems are indispensable for metro systems. Signaling systems allow for safe passenger operation by managing rail vehicle traffic. The metro systems are of vital importance for Istanbul, which has the highest population density in our country. New rail system projects are on the agenda to meet the increasing passenger demand and to relieve traffic congestion. In this study, the City flo 350 signaling system applied on the Istanbul Metro M3-M9 metro lines will be explained in all its aspects, then the simulation program created with the Python program will be applied to the line section simulation program between Atatürk Mahallesi-Mimar Sinan stations on the M9 line and route arrangement application examples will be shown. In addition, it will be mentioned how the configuration processes of each object are done while creating the interlocking algorithm.