Okul öncesi çocuklarının davranış sorunlarının birlikte ebeveynlik ve ebeveyn stresi açısından incelenmesi
Investigation of preschool children's behavioral problems in terms of coparenting and parental stress
- Tez No: 924707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖZÜN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi çocuklarının davranış sorunlarının birlikte ebeveynlik ve ebeveyn stresi açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 4-6 yaş aralığında çocuğa sahip 329 anneden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Birlikte Ebeveynlik Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Anne-Baba Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov testi yapılmış, değişkenlerin normallik analizlerine göre t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon ve Basit Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Pearson Korelasyon analizine göre birlikte ebeveynlik puanları ile annelerin stres puanları arasında orta düzeyde negatif bir ilişki olduğu görülmektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre birlikte ebeveynliğin ebeveyn stresinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve anne baba stresine ilişkin toplam varyansın %20'sinin birlikte ebeveynlik ile açıklanabileceği saptanmıştır. Annelerin birlikte ebeveynlik puanları ile çocuklarının davranış sorunları puanları arasında orta düzeyde, negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizinin sonucuna göre çocuklardaki davranış sorunlarının %13'ünün birlikte ebeveynliğe bağlı açıklanabileceği görülmüştür. Annelerin stres puanları ile çocuklarının davranış sorunları puanları arasında orta düzeyde, pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ebeveyn stresinin çocuklardaki davranış sorunlarının önemli bir yordayıcısı olduğu, çocuklardaki davranış sorunların %34'nün ebeveyn stresine bağlı olarak açıklanabileceği tespit edilmiştir. t-Testi ve ANOVA sonuçlarına göre BEÖ puanlarının çocuğun yaşına, cinsiyetine, doğum sırasına, kardeş durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. BEÖ puanlarının anne-babaların yaşlarına, öğrenim durumuna, algılanan gelir durumuna, anne çalışma durumuna, evlilik süresine, göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunurken; aile yapısı ve eşlerin kültürel farklılık durumuna göre ise anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çocukların davranış sorunlarına ilişkin destekleyici müdahalelerin hazırlanmasında birlikte ebeveynlik ve ebeveynlik stresine ilişkin çalışmaların yapılmasının müdahalenin etkililiğinde çok önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the behavioral problems of preschool children in terms of co-parenting and parental stress. The study group consists of 329 mothers with children between the ages of 4-6. Personal Information Form, Co-Parenting Scale, Strengths and Difficulties Questionnaire and Parental Stress Scale were used to collect the data. Kolmogorov-Smirnov test was performed for normality distribution in the analysis of the data, and t-Test, ANOVA, Pearson Correlation and Simple Regression analysis were used according to the normality analyses of the variables. As a result of the study, according to the Pearson Correlation analysis, it is seen that there is a moderate negative relationship between co-parenting scores and mothers' stress scores. According to the regression analysis results, it was determined that co-parenting is a significant predictor of parental stress and 20% of the total variance regarding parental stress can be explained by co-parenting. It was determined that there was a moderate negative relationship between mothers' co- parenting scores and their children's behavioral problem scores. According to the results of the regression analysis, it was seen that 13% of the behavioral problems in children could be explained by co-parenting. It was found that there was a moderate, positive relationship between the stress scores of the mothers and the behavioral problem scores of their children. It was found that parental stress was an important predictor of behavioral problems in children, and that 34% of the behavioral problems in children could be explained by parental stress. According to the t-Test and ANOVA results, it was found that the BEÖ scores did not show a significant difference according to the child's age, gender, birth order, and sibling status. It was found that the BEÖ scores did not show a significant difference according to the parental age, education level, perceived income status, mothers' employment status, and marriage duration; however, it was seen that there was a significant difference according to the family structure and cultural differences of the spouses. According to the results of this study, it is thought that conducting studies on co-parenting and parenting stress in the preparation of supportive interventions for children's behavioral problems will be very important for the effectiveness of the intervention.