Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlerin sosyal uyumu-Adana örneği
The social integration of Syrian migrants living in Turkey-the case of Adana
- Tez No: 924708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SOSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Suriyeli göçmenler Türkiye'de uzun süredir kalmalarına rağmen sosyal uyum açısından çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Sosyo-ekonomik, siyasi ve kültürel boyutlarıyla ele alındığında dil sorunu, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim, istihdam ve ekonomik sıkıntılar gibi faktörler, toplumsal entegrasyonlarını zorlaştırmaktadır. Bu unsurlar hem göçmenlerin hem de yerel toplumun karşılıklı adaptasyon sürecini etkileyen önemi un-surlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Adana'da yaşayan 20 Suriyeli göçmenle yapılan biçimsel mülakatlar aracılığıyla sosyal uyum süreçlerindeki sorunlar incelen-miştir. Bulgular, Suriyeli göçmenlerin günlük yaşamda ve iş bulmada ciddi zorluklar yaşadığını, kısıtlayıcı politikaların niteliklerine uygun iş bulmalarını engellediğini, dü-şük gelirli ve güvencesiz işlerde çalışmalarına yol açtığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, sağlık hizmetlerine erişimin büyük bir sorun olduğu, ırkçı ve ayrımcı yaklaşımların bu durumu daha da zorlaştırdığı, kurumların ise göçmenlerin ihtiyaçlarını yeterince karşı-layamadığı görülmüştür. Suriyeli göçmenlerin topluma uyum ve entegrasyonu, sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi açıdan yasal düzenlemelerle desteklenmeli, yerel halk ise önyargılardan uzak bir kültürel anlayış ve hoşgörü ile sürece katkıda bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Syrian migrants, despite having lived in Turkey for a long time, face various challenges in terms of social integration. When examined from socio-economic, political, and cultural perspectives, factors such as language barriers, access to education and healthcare services, employment, and economic hardships make their societal integration more difficult. These elements are among the key factors affecting the mutual adaptation process of both migrants and the local community. In this study, the challenges in social integration processes were analyzed through formal interviews conducted with 20 Syrian migrants living in Adana. The findings reveal that Syrian migrants experience significant difficulties in daily life and finding employment, that restrictive policies prevent them from securing jobs suitable to their qualifications, and that they are often forced to work in low-income and insecure jobs. Additionally, access to healthcare services is a major issue, and racist and discriminatory attitudes further exacerbate this situation. Institutions, on the other hand, are found to be insufficient in addressing the needs of migrants. The adaptation and integration of Syrian migrants into society should be supported through legal regulations in socio-economic, cultural, and political aspects, while the local population should contribute to the process with a culturally inclusive and tolerant approach, free from prejudice.