Anadolu'nun siyasi tarihinde Karamanoğlu Beyliği'nin yeri ve önemi
The place and importance of Karamanoglu Principality in the political history of Anatolia
  1. Tez No: 924718
  2. Yazar: UĞUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Karamanoğlu Beyliği, Anadolu'nun orta ve güney bölgesinde, 13. ve 14. yüzyıllar arasında varlık göstermiş bir Türk beyliğidir. Beylik, Karamanlılar veya Karamanoğulları olarak da bilinir. Karamanoğlu Beyliği'nin merkezi, günümüzde Karaman şehri olarak adlandırılan bölgede yer almaktaydı. Karamanoğlu Beyliği'nin kurucusu, Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in oğlu Karamanoğlu Mehmet Bey'dir. Beylik, 13. yüzyılın ortalarında, Selçuklu Devleti'nin zayıflaması ve Moğol istilaları sırasında bağımsızlık kazandı. Karamanoğulları, Anadolu'da öne çıkan diğer beyliklerle özellikle de Osmanlılar, Candaroğulları ve diğer komşu beyliklerle sürekli mücadele içinde oldular. Anadolu'nun Türkleşmesi, Orta Asya'dan gelen Türk boylarının ve diğer Türk topluluklarının, Ortaçağ'da bu bölgeye göç etmeleri ve yerleşmeleri sürecini ifade eder. Karamanoğlu Beyliği, Anadolu'nun sınır bölgelerinde yer alıyordu ve çeşitli dönemlerde sınırlarını genişletmeye çalıştı. Bu fetihler, Anadolu'nun Türkleşmesine katkıda bulunarak Türk nüfusunun bölgede yayılmasını sağladı. Karamanoğulları, Anadolu'nun farklı bölgelerine yayılarak yerel kültürlerle etkileşime girdi. Bu etkileşim, Anadolu'nun kültürel çeşitliliğini zenginleştirdi ve Türk kültürünün bölgeye daha fazla nüfuz etmesine olanak tanıdı. Karamanoğlu Beyliği döneminde İslam'ın Anadolu'da yayılmasında etkili bir rol oynandı. Türk beylikleri genellikle İslam'ı benimseyerek, Müslüman toplulukların sayısını artırdı. Bu, Türk kültürüyle birlikte İslam'ın da Anadolu'ya daha fazla yerleşmesine katkıda bulundu. Karamanoğlu Beyliği, Osmanlı Devleti ile zaman zaman ittifaklar kurdu, zaman zaman da çatışmalar yaşadı. Osmanlılar, Anadolu'nun büyük bir kısmını fethederek Türk birliğini sağladıkları için Anadolu'nun Türkleşmesinde önemli bir rol oynadılar.
Özet (Çeviri)
Karamanoğlu Principality is a Turkish principality that existed in the central and southern regions of Anatolia between the 13th and 14th centuries. The principality is also known as Karamanids or Karamanoğulları. The center of the Karamanoğlu Principality was located in the region called Karaman city today. Founder of Karamanoğlu Principality, Seljuk Sultan II. Gıyaseddin Keyhüsrev's son is Karamanoğlu Mehmet Bey. The principality gained independence in the mid-13th century, during the weakening of the Seljuk State and the Mongol invasions. Karamanoğulları was in constant conflict with other prominent principalities in Anatolia, especially the Ottomans, Candaroğulları and other neighboring principalities. Turkification of Anatolia refers to the process of migration and settlement of Turkish tribes and other Turkish communities from Central Asia to this region in the Middle Ages. Karamanoğlu Principality was located in the border regions of Anatolia and tried to expand its borders in various periods. These conquests contributed to the Turkification of Anatolia and enabled the Turkish population to spread in the region. Karamanoğulları spread to different regions of Anatolia and interacted with local cultures. This interaction enriched the cultural diversity of Anatolia and allowed Turkish culture to further penetrate the region. During the Karamanoğlu Principality period, an effective role was played in the spread of Islam in Anatolia. Turkish principalities generally adopted Islam and increased the number of Muslim communities. This contributed to the further establishment of Islam, along with Turkish culture, in Anatolia. Karamanoğlu Principality formed alliances with the Ottoman Empire from time to time and had conflicts from time to time. The Ottomans played an important role in the Turkification of Anatolia as they achieved Turkish unity by conquering a large part of Anatolia.