Anadolu'nun İslamlaşması (1071-1176)
Islamızation of Anatolia
  1. Tez No: 732155
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GENÇEL EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Genel İslam tarihinde Anadolu'nun Türk-İslam tarihine girişinden sonraki safhası günümüzde araştırıcıların ilgilerini devam ettirdikleri bir dönemdir. Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasının siyasi ve ictimai tarihi sürekli merak konusu olmuştur. Bu merak duygusunun bir neticesi olarak genelinde, asırlardır üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyasının İslam beldesine dönüşme yolculuğu, özelinde ise kadim tarihe sahip“Hitit Kenti”Çorum ilinin Türkleşme ve İslamlaşma tarihini değerlendirdik.Anadolu'nun İslamlaşması üç aşamalı olarak gerçekleşmiştir diyebiliriz. Bu aşamalar; yurt edinme, yurt tutuş ve İslamlaşma dönemi şeklindedir. 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu'nun kapısı Türklere ardına kadar açılmış, Anadolu'yu yurt edinen Türkler buranın Türk vatanı olarak kalabilmesi için iki yüz yıl boyunca Haçlı seferlerine karşı koymuştur. Haçlı mücadelelerinde Anadolu'nun anahtarını Batı dünyasına teslim etmeyen Türkler, Moğol istilasından kaçarak Anadolu'ya gelen tasavvufi zümrelerin de katkısıyla Anadolu'yu tam manasıyla Türk-İslam beldesi haline getirmişlerdir.Anadolu'nun ortasında yer alan Çorum ilinin Türkleşmesi ve İslamlaşması da Anadolu'nun İslamlaşma paradigmasına paralel olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The stage after theentry of Anatolia intoTurkish-Islamichistory in the general Islamichistory is a period in whichresearcherscontinuetheirinteresttoday. Thepoliticalandsocialhistory of theTurkificationandIslamization of Anatolia has alwaysbeen a subject of interest. As a result of this sense of curiosity, weevaluatedthejourney of theAnatoliangeography, whichwehavelived on forcenturies, totransforminto an Islamiccity, and theTurkizationandIslamizationhistory of the“Hittite City”Çorum, which has an ancienthistory.TheIslamization of Anatolia tookplace in paralelwithitsTurkification. We can say that it wasrealized in threestages. Thesestagesare It is in the form of making a homeland, holding a homelandandIslamization. Withthe 1071 Malazgirt victory, thegates of Anatolia wereopenedwidetotheTurks, andtheTurks, whomade Anatolia theirhomeland, resistedtheCrusadesfortwohundredyears in ordertokeepthisplace as theTurkishhomeland. TheTurks, whodid not handoverthekey to Anatolia tothe Western worldduringtheCrusades, turned Anatolia into a Turkish-Islamicandwiththecontribution of themysticalgroupswhocameto Anatolia byescapingfromtheMongolinvasion.TheTurkificationandIslamization of Çorum province, which is in themiddle of Anatolia, tookplace in paralelwiththeIslamizationparadigm of Anatolia.