Stratejik çevikliğin ve özümseme kapasitesinin işletme yenilikçiliği üzerine etkisi
The impact of strategic agility and absorptive capacity on business innovation
- Tez No: 924728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzün değişen piyasa koşulları, müşteri istek ve beklentileri ve teknolojinin hızlı değişiminin beraberinde getirdiği sonuçlar doğrultusunda işletmeler de değişimi sürekli kılmak durumunda kalmıştır. Çevresi ile sürekli etkileşim ve iletişim içerisinde olan işletmeler bilginin değerinin farkında olarak değer yaratma konusunda başarılı olmaktadır. Bilgiyi özümseyebilen, stratejik kararlarını çeviklik ile birleştirebilen ve yeniliği süreçlerine entegre edebilen işletmeler rekabet avantajı kazanmakta, değer yaratmakta, esneklik olmayı başarabilmekte, üstün performans gösterebilmekte ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Bu çalışma, stratejik çeviklik ve özümseme kapasitesinin işletme yenilikçiliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, Konya ilinde faaliyet gösteren işletmelerin yöneticilerinden oluşan 177 kişilik bir örnekleme dayanmaktadır. Anketler, Likert tipi ölçekler kullanılarak gerçekleştirilmiş ve çoklu regresyon analizi tercih edilmiştir. Analiz sonuçları, stratejik çeviklik ve özümseme kapasitesinin işletme yenilikçiliği üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, stratejik çeviklik ve özümseme kapasitesinin işletme yenilikçiliğini artırma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with today's changing market conditions, customer demands and expectations and the results brought about by the rapid change in technology, businesses have also had to make change continuous. Businesses that are in constant interaction and communication with their environment are successful in creating value by being aware of the value of information. Businesses that can assimilate information, combine strategic decisions with agility and integrate innovation into their processes gain competitive advantage, create value, achieve flexibility, demonstrate superior performance and ensure sustainability. This study examines the impact of strategic agility and absorptive capacity on business innovation. The research is based on a sample of 177 managers of enterprises operating in Konya province. Surveys were conducted using Likert-type scales and multiple regression analysis was preferred. The results of the analysis revealed that strategic agility and absorptive capacity have a positive and significant effect on business innovation. The findings emphasize the potential of strategic agility and absorptive capacity to enhance business innovation.