Sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu ve tükenmişliğin iş doyumuna etkisi: Bir kamu hastanesi örneği
The effect of compassion fatigue and burnout on job satisfaction in health care workers: A public hospital example
  1. Tez No: 924727
  2. Yazar: MİNE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZTÜRK ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlık sektörü, yoğun stres ve belirsizliklerle dolu bir çalışma ortamı olup, bu durum sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu ve tükenmişliğe yol açabilmektedir. Bu olgular, çalışanların iş doyumunu olumsuz etkileyebilir. Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek, bunları etkileyen faktörleri incelemek ve iş doyumuna etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde çalışan 795 sağlık personeli arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden ve aktif olarak görev yapan 299 kişi ile yürütülmüştür. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Analizler SPSS-27 ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, sağlık çalışanlarının merhamet yorgunluğu puan ortalaması 42,18±21,556 ile düşük, tükenmişlik puan ortalaması 63,24±10,379 ile orta, iş doyumu puan ortalaması ise 62,26±13,340 ile orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is a work environment filled with intense stress and uncertainties, which can lead to compassion fatigue and burnout among healthcare workers. These conditions can negatively impact employees' job satisfaction. This study aims to determine the levels of compassion fatigue and burnout among healthcare workers, examine the factors influencing them, and reveal their effects on job satisfaction. The research was conducted with 299 healthcare workers who were actively working, met the study criteria, and agreed to participate, out of 795 staff at Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital. Data collection instruments included a Personal Information Form, the Compassion Fatigue Short Scale, the Maslach Burnout Inventory, and the Minnesota Satisfaction Questionnaire. Analyses were performed using SPSS-27. According to the findings, the average compassion fatigue score of healthcare workers was low at 42.18±21.556, the average burnout score was moderate at 63.24±10.379, and the average job satisfaction score was moderate at 62.26±13.340.