8. sınıf öğrencilerinin durumluk kaygı ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between state anxiety and emotional intelligence levels of 8th grade students
- Tez No: 924729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, ergenlik döneminde, liselere giriş sınavına hazırlanan 8.sınıf öğrencilerinin durumluk kaygıları ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında 8.sınıfa devam eden öğrenciler, örneklemini ise 358 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Durumluk Kaygı Ölçeği've 'Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği' ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 27 istatistik programı kullanılmıştır. Parametrik testlerden Independent Sample t Test ve One Way ANOVA, ikiden fazla kategoride farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla da Tukey testi kullanılmıştır. Öğrencilerin Durumluk Kaygı Ölçeği ile Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine the relationship between the state anxiety and emotional intelligence levels of 8th-grade students preparing for high school entrance exams during adolescence. To achieve this aim, a correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the study consists of 8th-grade students during the 2023-2024 academic year, while the sample includes 358 students. The data for the study were collected using the“Personal Information Form,”“State Anxiety Scale,”and“Rotterdam Emotional Intelligence Scale.”The IBM SPSS 27 statistical program was used for data analysis. Parametric tests such as the Independent Sample t-Test and One-Way ANOVA were conducted, and the Tukey test was used to identify which group caused differences in cases with more than two categories. The relationship between the State Anxiety Scale and Rotterdam Emotional Intelligence Scale was determined using Pearson Correlation Analysis.