Use efficiency of organomineral fertilizer phosphorus in wheat
Organomineral gübre fosforunun buğdayda kullanım etkinliği
- Tez No: 924752
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN BÜLENT ERENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu doktora tezinde, kireçli/alkali topraklarda organomineral gübrelerin (OMG) etkinliği, kontrollü koşullarda iki sera saksı denemesi ve laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen bir inkübasyon çalışması ile araştırılmıştır. OMG, biyogaz tesisinden elde edilen organik gübre (OG) ve mineral bir gübre (MG) olan triple süper fosfat (TSP) bileştirilerek üretilmiştir. İlk sera denemesinde, artan Olsen P içeriklerine (10.2, 16.4, ve 24.1 mg P•kg⁻¹) sahip topraklarda OMG ve MF (TSP) gübrelerindeki fosfor (P)'un etkinliği ve bu gübrelerin buğdayın agronomik performansı ile beslenme durumuna etkileri incelenmiştir. İkinci saksı denemesi ve inkübasyon çalışması ise OMG'nin farklı formlarının (toz ve granül) ve MG'nin toprakta P yarayışlılığı, buğday büyümesi, agronomik özellikler ve mineral beslenme durumu üzerindeki etkilerini araştırmak için eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Saksı denemelerinde gübreler tohum yatağının 5 cm altına, inkübasyon çalışmasında ise yüzeyin 3 cm derinliğine uygulanmıştır. Bu çalışmalarda iki hasat gerçekleştirilmiştir: ilki kardeşlenme aşamasında, diğeri ise fizyolojik olgunluk döneminde. Kardeşlenme aşamasında, her saksıdan iki bitki hasat edilerek kuru ağırlıkları ölçülmüştür. Fizyolojik olgunluk döneminde, hasattan önce bitki boyu, başak uzunluğu ve başak sayısı gibi morfolojik özellikler kaydedilmiş ardından ise kalan bitkiler hasat edilerek anız, tane ve biyolojik verim değerleri belirlenmiştir. Sonrasında, tane ve anız (hasat artığı) örnekleri öğütülmüş ve içlerindeki N, P, K konsantrasyonları kimyasal analizlerle saptanmıştır. Besin elementlerinin (N, P ve K) alım değerleri, konsantrasyon değerlerinin ilgili aksamların kuru ağırlıkları ile (tane verimi ve anız verimi) çarpılmasıyla hesaplanmıştır. İkinci saksı denemesinde ayrıca SPAD okuması, Hasat İndeksi ve Fosfor Hasat İndeksi gibi ek parametreler de ölçülmüştür. İnkübasyon çalışmasında, toprak örnekleri ekimden 45 ve 128 gün sonra alınmış, içlerindeki bitkiye yarayışlı P seviyeleri analiz edilerek ölçülmüştür. Sonuçlar, ilk sera denemesinde OMG etkinliğinin toprakta artan Olsen P konsantrasyonlarıyla azaldığını, başak sayısı, kardeşlenme aşamasındaki sürgün kuru ağırlığı, tane verimi, tane ve anız P içerikleri ve bitkinin toplam P alımının düştüğünü göstermiştir. Buna karşın, ikinci sera denemesi ve inkübasyon çalışması, OMG'nin toz ve granül formlarının MG'ye kıyasla tane, anız ve toplam verim ile tane P içeriği açısından daha yüksek performans gösterdiğini ve toplam P alımını artırdığını ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
This PhD thesis investigates the effectiveness of phosphorus (P) containing organomineral fertilizers (P-OMF) in calcareous/alkaline soils through two greenhouse pot trials and an incubation study under controlled conditions. The P-OMF was formulated by combining an organic fertilizer (OF) derived from a biogas plant with triple superphosphate (TSP), a commercially available mineral fertilizer (MF). The first greenhouse experiment examined the P efficiency of P-OMF compared to P-MF across soils with increasing Olsen P concentrations (10.2, 16.4, and 24.1 mg P•kg-1), assessing agronomic performance and nutrient status of wheat (Triticum aestivum L. cv. Özkan). The second pot experiment and the incubation study were conducted simultaneously to test the effects of different forms (powdered and granular) of P-OMF and P-MF on soil P availability and wheat growth, agronomic traits, and mineral nutritional status of wheat. In both pot experiments, fertilizers were applied 5 cm below the seedbed, while in the incubation study, they were placed 3 cm below the soil surface. Then, two harvests were undertaken: one at the end of the tillering stage and another at the physiological maturity (ripening stage). Two plants in each pot were cut at tillering, and their dry weights were recorded. Also, at the physiological maturity, before the harvest, the morphological traits (plant height and spike length) and number of spikes per pot were taken. Thereafter, the remaining five plants were harvested and dried, and their yield components, such as straw yield, grain yield, and biological yield, were recorded. Grain and straw samples were ground separately and subjected to chemical analyses to determine their N, P, and K concentrations. Nutrient content and uptake values were calculated by multiplying their concentrations in plant samples by the respective dry weights. In the second pot experiment, additional parameters such as SPAD reading, Harvest Index, and Phosphorus Harvest Index were recorded. Concerning the incubation study, soil samples were collected twice, aligning with the harvests of the second experiment: 45 days post-planting (at the tillering stage) and 128 days post-planting (physiological maturity). Finally, soil Olsen P, an indicator of plant-available P, was determined. Results from the first greenhouse experiment revealed that the effectiveness of P-OMF diminished with increasing Olsen P concentrations, particularly for spike count, shoot dry weight at tillering, grain yield, and total plant P uptake including P contents in grains and straw. Conversely, the second greenhouse experiment and incubation study demonstrated that P-OMF applications in powdered or granular forms significantly outperformed MF in terms of grain, straw, and biological yield, as well as grain P content and produced similar or significantly higher total P uptake when applied in powdered and granular forms, respectively.