Voleybol Süper Liginde oynayan öğrenci sporcuların kariyer farkındalıkları ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of career awareness and life satisfaction of student athletes playing Volleyball Super League
  1. Tez No: 924764
  2. Yazar: HURŞİT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP PAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, voleybol süper liginde oynayan öğrenci sporcuların kariyer farkındalıkları ve yaşam doyumlarını incelemek amacıyla nicel araştırma deseni temelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, genel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Örneklem grubu, süper lig oyuncularından gönüllü katılım ve rastgele seçim yöntemiyle belirlenmiştir. Verilerin toplanması sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporcu Öğrenci Kariyer Farkındalığı Envanteri”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrenci sporcuların yaşam doyumları ile kariyer farkındalıkları arasında pozitif yönlü ve kuvvetli bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Farklı bir ifadeyle katılımcı öğrenci sporcuların yaşam doyum düzeylerinin artması durumunda kariyer farkındalıklarının da artış gösterdiği, yaşam doyum düzeylerinin düşmesi durumunda ise kariyer farkındalıklarında azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca kadın sporcuların, yaşam doyumlarının ve genel kariyer farkındalıklarının erkeklere göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Veri toplama süreci, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu onayı ile fiziksel ve çevrimiçi anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 24 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, sporcu öğrencilerin kariyer farkındalıkları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a quantitative research design to examine the career awareness and life satisfaction of student-athletes playing in the volleyball super league. The general survey model and relational survey model were used in the study to analyze the relationships between the variables. The sample group was determined through voluntary participation and random selection from the super league players. During the data collection process, the“Personal Information Form,”“Athlete Student Career Awareness Inventory,”and“Life Satisfaction Scale”were used. The findings revealed a strong positive relationship between the life satisfaction and career awareness of the student-athletes. In other words, when the life satisfaction levels of the participants increased, their career awareness also increased, and when life satisfaction levels decreased, their career awareness decreased as well. Furthermore, it was concluded that female athletes had higher life satisfaction and overall career awareness compared to male athletes. The data collection process was carried out with the approval of the Tokat Gaziosmanpaşa University Social and Humanities Ethics Committee using both physical and online survey methods. The obtained data were analyzed using SPSS 24 statistical software. The results aim to assess the relationship between student-athletes' career awareness and life satisfaction.