Güçlendirme modeli temelli tele-hemşirelik girişimlerinin koah hastalarını güçlendirmede etkisi
The effect of empowerment model-based telenursing interventions on empowering patients with copd
  1. Tez No: 924765
  2. Yazar: ZAHİDE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME EROL, DOÇ. DR. ÖZLEM ORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Güçlendirme modeli temelli tele-hemşirelik girişimlerinin KOAH hastalarını güçlendirmede etkisini test etmektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarım ile yürütülen bu araştırmaya bir kamu üniversite eğitim ve araştırma hastanesine başvuran 90 KOAH hastası (45 deney, 45 kontrol) alındı. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, KOAH Güçlendirme Ölçeği (KOAH-GÖ), KOAH Değerlendirme Anketi (CAT), Modifiye Medikal Araştırma Kurulu Skalası (MMRC), Modifiye Barthel İndeksi, İnhaler Cihaz Kullanım Beceri Skalası ve Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ile ön test (0.ay) son test (3. ay) ve izlem testte (6.ay) toplandı. Deney grubuna yüz yüze dört oturum KOAH güçlendirme eğitimi verildi. Ardından telefon aramaları ve bilgilendirici-hatırlatıcı kısa metin mesajları ile 12 hafta takip edildi. Kontrol grubu standart bakım aldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-Kare ve Fisher exact testleri, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA testi ve bonferroni testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç: Güçlendirme modeli temelli tele-hemşirelik girişimleri KOAH hastalarını güçlendirmede etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to test the effectiveness of empowerment model-based tele-nursing interventions in empowering patients with COPD. Materials and Methods: This randomized controlled trial included 90 COPD patients (45 in the experimental group, 45 in the control group) who applied to a public university training and research hospital. The data were collected through the Patient Demographic Information Form, COPD Empowerment Scale (COPD-ES), COPD Assessment Test (CAT), Modified Medical Research Council Scale (MMRC), Modified Barthel Index, Inhaler Device Use Skills Scale, and Pulmonary Function Test (PFT) at pre-test (0 month), post-test (3 months), and follow-up test (6 months). The experimental group received four face-to-face COPD empowerment training sessions. Subsequently, they were followed for 12 weeks with telephone calls and informative reminder text messages. The control group received standard care. Descriptive statistical methods, Chi-Square and Fisher's Exact Tests, independent samples t-test, ANOVA, and Bonferroni tests were used for data analysis. A statistical significance level of p0.05). Conclusion: Empowerment model-based tele-nursing interventions were found to be effective in empowering COPD patients.