Malign ve benign ekstrahepatik biliyer obstrüksiyon ayrımında halp skorunun etkinliği
Efficacy of halp score in differentiating malignant andbenign extrahepatic biliary obstruction
- Tez No: 924770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ÇALIŞKAN KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
malign olarak sınıflandırılır. Çalışmamızda biliyer obstrüksiyon ile gelen hastalarda malign ve benign biliyer obstrüksiyon ayrımında, basit ve düşük maliyetlerle hesaplanabilen HALP skorunun etkinliğini araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod: Haziran 2018 - Haziran 2023 tarihleri arasında, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gastroenteroloji kliniğinde ERCP yapılan hastaların işlem öncesi laboratuvar parametreleri, görüntüleme sonuçları ve histopatolojik sonuçları retrospektif olarak tarandı. Hastaların verileri endoskopi ünitesi endocam sisteminden ve hastane işletim sistemi üzerinden toplandı. Belirlenen tarih arasındaki ERCP yapılan ve işlem günü tam kan ve biyokimyasal parametreleri ölçülen 18 yaş üstü, gebe olmayan hastalar çalışmaya dâhil edildi. Daha önce biliyer sistem malignite tanısı olan hastalar ile veri eksikliği olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Vakaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileriyle beraber ERCP raporları, ölçülen tüm parametreler ile kaydedilerek değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmamıza alınan 1012 hastanın ortalama yaşı 67.4±16.7 yıl olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cholestatic diseases are common and are classified as benign or malignant according to their etiology. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of the HALP score, which can be calculated simply and at low cost, in distinguishing malignant and benign biliary obstruction in patients presenting with biliary obstruction. Materials and Methods: Between June 2018 and June 2023, the pre-procedure laboratory parameters, imaging results and histopathological results of patients who underwent ERCP at the Gastroenterology Clinic of Kütahya Health Sciences University were retrospectively scanned. Patient data were collected from the endoscopy unit endocam system and the hospital operating system. Non-pregnant patients over the age of 18 who underwent ERCP between the specified dates and whose complete blood and biochemical parameters were measured on the day of the procedure were included in the study. Patients with a previous diagnosis of biliary system malignancy and patients with missing data were excluded from the study. ERCP reports, along with demographic data such as age and gender, were recorded and evaluated with all measured parameters. Findings: The mean age of 1012 patients included in our study was determined as 67.4±16.7 years.