Kıerkegaard'da yaşam ve ölüm
Life and death in Kierkegaard
  1. Tez No: 924769
  2. Yazar: ESRA GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL ÇIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan, kendisini bu dünyada bulan, bu bulunuşla birlikte bu dünyaya nereden geldiğini, neden geldiğini, buradan nereye gideceğini anlamaya ve açıklamaya çalışan bir varlıktır. Yaşam öncesini, yaşamı ve yaşam sonrasını, yani ölümü kapsayan bu üç soru doğrudan insan varoluşunun kökenine dairdir. Nitekim insan doğar, yaşar ve ölür. Ancak bu süreçte bireyselleşebilir ve kendi varoluşunu gerçekleştirebilir. Her insanın bireyselleşebilmesi ve varoluşunu gerçekleştirebilmesi ise yegâne ve biriciktir. Söz konusu yegâne ve biriciklikte ölüm önemli bir işleve sahiptir. Ölüm yaşamda, yaşamın bir parçası olarak 'şimdi ve burada' olan, yaşayan için bir anlam taşır ve dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Zira yaşamın kısalığının, her an yaşamın sona erebileceğinin bilinci, bireye kendi varoluşunu gerçekleştirmesinin ne kadar değerli ve önemli olduğunu her dair hatırlatır. Yaşam ve ölümün insanın bireyselleşebilmesi ve varoluşunu gerçekleştirebilmesindeki önemine değinen filozofların başında ise Soren Kierkegaard gelir. Hem varoluşçu hem de dindar bir düşünür olan Kierkegaard yaşam ve ölüm hakkındaki görüşlerini de bu çerçevede dile getirir. Yaşam ve ölüm hakkındaki düşünceleri estetik, etik ve dini olmak üzere üç varoluş alanını tespitinde de etkili olur. Her bir alan yaşamın ve ölümün farklı bir boyutunu ifade eder. Bu çalışmada Kierkegaard'ın yaşam ve ölüm hakkındaki görüşlerini üç varoluş alanıyla ilişkisinde ele almaya çalıştık. Böylece sonlu ve sınırlı bir yaşama sahip olduğu gerçeğiyle her an yüz yüze olan insanın kendi varoluşunu gerçekleştirebilmesinin imkanlarını sergilemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The human being is a being who finds himself/herself in this world, and with this finding, tries to understand and explain where he/she came from, why he/she came to this world, and where he/she will go from here. These three questions, which cover pre-life, life and post-life, i.e. death, are directly related to the origin of human existence. As a matter of fact, human beings are born, live and die. Only in this process can he individualise and realise his own existence. The path to individuation and existential actualization is unique and singular for every individual. Death has an important function in this uniqueness and uniqueness. Death exists as an integral part of life and holds meaning for those who live in the 'here and now', exerting a transformative influence. Because the consciousness of the brevity of life and the fact that life can end at any moment reminds the individual how valuable and important it is to realise one's own existence. Soren Kierkegaard is one of the philosophers who emphasise the importance of life and death for the individualisation and realisation of one's existence. Kierkegaard, who is both an existentialist and a religious thinker, expresses his views on life and death within this framework. His thoughts on life and death are also effective in determining the three spheres of existence: aesthetic, ethical and religious. Each field expresses a different dimension of life and death. In this study, we have tried to deal with Kierkegaard's views on life and death in relation to the three spheres of existence. Thus, we aim to demonstrate the possibilities of realising one's own existence, which is always faced with the fact that one has a finite and limited life.