Keçi dalağının arteriyel mikrovaskülarizasyonu
Arterial microvascularization of the goat spleen
  1. Tez No: 924771
  2. Yazar: BARAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ATEŞ, PROF. DR. MERYEM KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dalak hematopoetik ve immun sistemin önemli bir organıdır. Dalağın anatomisi ve varyasyonlarının yanında vasküler yapıların topografisinin ve segmentasyonunun iyi bilinmesi, dalak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile dalak çevresinde uygulanacak cerrahi girişimlerin doğru ve minimum komplikasyonla yapılabilmesi açısından önemlidir. Damarsal yapının bilinmesi ruptur bölgesinde kanamanın şiddetinin ön görülerek kontrol altına alınmasında ve tedavinin planlanmasında yol gösterici bir rol oynamaktadır. Dalağın mikrovaskülarizasyonu vücutta bulunan herhangi bir organın aksine benzersiz ve çok kompleks bir yapı sergilemektedir. Dalağın fonksiyonlarının anlaşılmasında mikrovasküler yapıların ortaya koyulması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında 20 adet Kıl keçisi dalağı kullanıldı. Dalakların makroskobik ölçümleri yapıldıktan sonra 10 tanesi histolojik incelemeler için %10 formolde tespit edildi ve Crossmon'un modifiye üçlü boyama tekniği ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Geri kalan dalakların vasküler yapıları korozyon kast tekniği ile ortaya konuldu. Elde edilen kast materyali kaplanarak SEM'de görüntülendi. Keçilerde yaptığımız bu çalışmada arteria lienalis'in hilus lienis'ten girdikten sonra, sekiz dalakta (%80) dorsal ve ventral olmak üzere iki kola ayrılarak dalak parankimine dağıldığı, sadece ikisinde (%20) hilus'tan sonra segmentasyon göstermeyen düzensiz dallanmalar yapmış olduğu belirlendi. Genellikle a. ventralis'in daha kalın olduğu ve dalakta ana kanlanmanın a. ventralis ve dallarından ayrılan a. trabecularis'ler tarafından yapıldığı tespit edildi. Yaygın olarak parietal yüzün beslenmesinin ana damarlardan ayrılan a. trabecularis ve dalları tarafından gerçekleştirildiği saptandı. Arteria trabecularis'lerin dalak parankimi içerisinde a. centralis'leri verdiği ve a. centralis'lerden de çevresel olarak uzanan arteriola penicillaris'lerin orijin aldığı belirlendi. Arteriola penicillaris'lerin tekrar dallanarak uçlarının koni veya ampul şeklini almasıyla arteriyel dolaşımın sonlandığı görüldü. Damar yüzeyinde vasküler düz kas ve endotel hücre nükleuslarına ait izler net olarak gösterildi. Sonuç olarak bu çalışmayla ilk kez keçi dalağının arteriyel yapılarının korozyon kast yöntemiyle ortaya konularak elektron mikroskobik düzeyde incelemesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bu yönüyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The spleen is an important organ of the hematopoietic and immune systems. In addition to understanding the anatomy and variations of the spleen, a thorough knowledge of the topography and segmentation of the vascular structures is essential for diagnosing and treating splenic diseases and performing surgical interventions around the spleen with minimal complications. Understanding the vascular structure plays a guiding role in predicting and controlling the severity of bleeding in the rupture area and in planning the treatment. The microvascularization of the spleen presents a unique and highly complex structure unlike any other organ in the body. Revealing the microvascular structures is crucial for understanding the functions of the spleen. In this thesis, 20 spleens from hair goats were used. After performing macroscopic measurements of the spleens, 10 were fixed in 10% formalin for histological examination, stained using Crossmon's modified trichrome staining technique, and examined under a light microscope. The vascular structures of the remaining spleens were revealed using the corrosion casting technique. The obtained cast material was coated and imaged under a scanning electron microscope (SEM). In the study conducted on goats, it was determined that after entering the hilum lienis eight spleens (80%), the lienal artery divides into two branches (dorsal and ventral), which are distributed over the splenic parenchyma. In only two spleens (20%), irregular branching without segmentation occurred after the hilum. It was found that the ventral artery was generally thicker and that the main blood supply to the spleen was provided by the trabecular arteries branching from the ventral artery and its branches. It was observed that the parietal surface was primarily supplied by the trabecular arteries branching from the main vessels and their branches. The trabecular arteries gave rise to central arteries within the splenic parenchyma, and the arteriola penicillaris originated from the central arteries. It was observed that arterial circulation ended when the arteriola penicillaris branched again, and their ends took the shape of a cone or bulb. Clear traces of vascular smooth muscle and endothelial cell nuclei were shown on the vascular surface. In conclusion, this study represents the first time the arterial structures of the goat spleen were revealed using the corrosion casting method and examined at the electron microscopic level. This aspect of the study is believed to contribute to the literature.