Hemşirelik öğrencilerine PLISSIT modeli ile verilen cinsel sağlık eğitiminin bilgi ve tutuma etkisi
The effect of sexual health education given to nursing students with the PLISSIT model on knowledge and attitude
- Tez No: 924779
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelik öğrencilerine PLISSIT modeli ile verilen cinsel sağlık eğitiminin bilgi ve tutuma etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada,“Cinsel Sağlık Bakım Bilgi Ölçeği”ve“Cinsel Sağlık Bakım Tutum Ölçeği”nin Türkçe'ye uyarlaması yapılmıştır. Tezin ikinci aşaması, bir deney ve bir kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü araştırma deseninde randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma, bir devlet üniversitesinin hemşirelik bölümünde öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencilerin katılımıyla Kasım 2023–Mart 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada cinsel eğitim grubu (n=43) ve kontrol grubu (n=45) olmak üzere iki grup yer almıştır. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim yapılmazken cinsel eğitim grubuna 16 saatlik PLISSIT Modeline Dayalı Cinsel Sağlık Eğitimi verilmiştir. Veriler“Öğrenci Tanıtım Formu”,“Cinsel Sağlık Bakım Bilgi Ölçeği”,“Cinsel Sağlık Bakım Tutum Ölçeği”,“Cinsel Mitler Ölçeği”,“PLISSIT Modeline Dayalı Cinsel Sağlık Eğitimi'ne İlişkin Öğrenci Görüş Formu”kullanılarak toplanmıştır. Ölçekler eğitimden önce, eğitimden hemen sonra ve 3 ay sonra uygulanmıştır. Bulgular: Cinsel Sağlık Bakım Bilgi Ölçeği, Cinsel Sağlık Bakım Tutum Ölçeği ve Cinsel Mitler Ölçeği'nin ön test toplam puan ortalaması gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to determine the effect of sexual health education given to nursing students with the PLISSIT model on knowledge and attitudes. Materials and Methods: The thesis consists of two stages. In the first stage, the Knowledge of Sexual Healthcare (KSH) and Attitude to Sexual Healthcare (ASH) scales were adapted into Turkish. In the second phase of the thesis; It was conducted as a randomized controlled experimental study with one experimental and one control group, repeated measures research design. The research was conducted between November 2023 and March 2024 with the participation of fourth-year students studying in the nursing department of a state university. There were two groups in the study: sexual education (n=43) and control (n=45). While no education was given to the control group, the sexual education group was given 16 hours of Sexual Health Education Based on PLISSIT Model. Data were collected using the“Student Introduction Form”,“Knowledge of Sexual Healthcare Scale (KSHS)”,“Attitude to Sexual Healthcare Scale (ASHS)”,“Sexual Myths Scale (SMS)”, and“Student Opinion Form on Sexual Health Education Based on PLISSIT Model”. The scales were applied before the education, immediately after the education and 3 months later. Results: The pre-test total mean score of the KSHS, ASHS and SMS did not show a statistically significant difference between the groups (p>0.05).