Ratlarda oluşturulan kronik obstüktif akciğer hastalığı üzerine farklı kekik ekstraktları ve kekik balının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different thyme extracts and thyme honey on chronic obstructive pulmonary disease in rats
- Tez No: 924778
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Origanum onites L, Origanum minutiflorum ve balın KOAH üzerine etkilerini araştırmaktır. Kontrol (n=6), sham (n=8), Dağ kekiği (n=8), Yayla kekiği (n=8) ve Bal (n=8) olarak gruplar oluşturuldu. 15 günlük Kekik türleri ve bal uygulaması sonrası CD3+, CD4+, CD8+ düzeyleri, kan gazları (pH, pCO2, pO2, HCO3-, sO2), IL-1α, IL-33, HMGB1, MMP-9, TIMP-1 düzeyleri ve histopatolojik bulgular değerlendirildi. CD3+ (p=0,017) ve CD8+ (p=0,03) düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık gösterirken, CD4+ düzeylerinde anlamlı fark bulunamadı (p=0,33). Kan gazı ölçümlerinde, sham grubunda pH (p=0,005) ve pCO2 (p=0,018) değerleri tedavi sonrasında kötüleşme eğilimi gösterirken, tedavi gruplarında pH düzeldi (Dağ kekiği p=0,015; Yayla kekiği p=0,012; Bal p=0,007) ve pCO2 azaldı (Dağ kekiği p=0,048; Yayla kekiği p=0,001). Dağ kekiği (p=0,012) ve Bal grubunda (p=0,013) pO2 seviyeleri anlamlı şekilde artarken, Yayla kekiği grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p=0,072). Bal grubunda sO2'de önemli artış görüldü (p=0,024). Yayla kekiği grubunun IL-1α düzeylerinde sham ve kontrol grubuna kıyasla anlamlı düşüşü (p0,05). Lenfoid birikim sadece sham grubunda görülürken, fibrozis ve granülom hiçbir grupta tespit edilmedi. Kekik türleri ve bal ile tedavi, deneysel KOAH modelinde inflamasyon, proteaz-antiproteaz dengesi ve gaz değişimi parametrelerini iyileştirmede önemli potansiyel göstermiştir. Özellikle Yayla kekiği grubu, IL-1α ve MMP-9 düşüşüyle ön plana çıkarken, bal grubu TIMP-1 artışı ve amfizem skorundaki azalmada etkili olmuştur. Bu sonuçlar, doğal ürünlerin KOAH patogenezinde destekleyici veya tamamlayıcı tedavi stratejisi olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effects of Origanum onites L., Origanum minutiflorum, and honey on chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The study groups were classified as follows: Control (n=6), Sham (n=8), Origanum onites L. (n=8), Origanum minutiflorum (n=8), and Honey (n=8). After a 15-day treatment with origanum species and honey, the levels of CD3+, CD4+, CD8+, blood gas parameters (pH, pCO₂, pO₂, HCO₃⁻, sO₂), IL-1α, IL-33, HMGB1, MMP-9, and TIMP-1 were evaluated, along with histopathological findings. Significant differences were observed between the groups in CD3+ (p=0.017) and CD8+ (p=0.03) levels, whereas no significant difference was found in CD4+ levels (p=0.33). In blood gas measurements, the sham group exhibited a tendency toward deterioration in pH (p=0.005) and pCO₂ (p=0.018) values after treatment, whereas in the treatment groups, pH improved (Origanum onites L. p=0.015; Origanum minutiflorum p=0.012; Honey p=0.007) and pCO₂ decreased (Origanum onites L. p=0.048; Origanum minutiflorum p=0.001). A significant increase in pO₂ levels was observed in the Origanum onites L. (p=0.012) and Honey (p=0.013) groups, whereas no statistically significant difference was found in the Origanum minutiflorum (p=0.072). The Honey group showed a significant increase in sO₂ levels (p=0.024). The IL-1α levels in the Origanum minutiflorum showed a significant decrease compared to the sham and control groups (p0.05). Lymphoid accumulation was observed only in the sham group, whereas fibrosis and granuloma were not detected in any group. Treatment with origanum species and honey demonstrated significant potential in improving inflammation, the protease-antiprotease balance, and gas exchange parameters in an experimental COPD model. Notably, the Origanum minutiflorum group was distinguished by its reduction in IL-1α and MMP-9 levels, whereas the Honey group was effective in increasing TIMP-1 levels and reducing the emphysema score. These findings suggest that natural products may serve as supportive or complementary therapeutic strategies in the pathogenesis of COPD.