Nöroplastisite ve öğrenme: beynin uyarlanabilirliği üzerine bir genel bakış
Neuroplasticity and learning: an overview of the adaptability of the brain
- Tez No: 924787
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Nöroplastisitenin hafıza ve öğrenme süreçleri üzerindeki etkisini ve beynin çeşitli uyaranlara yanıt olarak kendini adapte etme ve yeniden yapılandırma konusundaki inanılmaz yeteneğini vurgulayan detaylar bu tezde kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Daha önce gelişimin erken evreleriyle sınırlı olduğu düşünülen nöroplastisitenin artık yeni beceriler edinmek, beyin travmalarını iyileştirmek için ve yeni durumlara uyum sağlayabilmek için gerekli olan kalıcı bir kavram olduğu anlaşılmıştır. Terapötik ve eğitimsel hedefler için nöroplastisite, hafıza ve öğrenmenin nasıl en üst optimal ve üst düzeye çıkarılabileceğine yönelik içgörü sağlamak amacıyla bu araştırma, bu süreçler arasındaki karmaşık etkileşimi analiz etmektedir. Nöroplastisitenin temellerinin, hafıza oluşumu ve öğrenmedeki işlevinin, bireysel farklılıklar, yaşlanma ve nörolojik hastalıklarla ilişkisinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi bu tezin ana hedeflerinden biridir. Tez aynı zamanda nöroplastisiteyi etkileyen diğer parametrelere de bakmaktadır ve hem onu pozitif anlamda teşvik eden hem de negatif anlamda etkileyen süreçlere bakmaktadır. Çalışma, zamanının büyük bir kısmını nöroplastisiteyi artırabilecek pratik taktikleri ve müdahaleleri araştırmaya ayırmaktadır ve bunların yaşam boyu öğrenme, eğitim ve rehabilitasyondaki kullanımlarına vurgu yapmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, nöroplastisitenin bilişsel işlev açısından ne kadar önemli olduğunu ve terapötik ve eğitimsel yaklaşımları tamamen değiştirme gücüne sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu tez, beynin nasıl öğrendiği ve uyum sağladığı hakkındaki bilgimizi geliştirmekle beraber hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmek için daha güçlü yöntemler yaratmaya yardımcı olur bu durumda farklı tıbbi alanlara geliştirme imkânı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
That thesis aims to investigate neuroplasticity's fundamentals, role in memory formation and learning and link to individual differences, aging and neurological illness in detailed. The thesis also examine processes that both encourage and impede neuroplasticity well as additional factors that may effect to it. A significant portion of study is devoted to investigating usefull strategies and interventions that can increase neuroplasticity with focus on their application in education, rehabilitation and life-long learning. The study's findings show critical role that neuroplasticity plays in cognitive function and the revolutionary potential that neuroplasticity holds for changing therapeutic and educational strategies. By expanding our understanding of how brain adapts and learns, that thesis contribute to creation of more potent techniques to improve memory and learning. That could led to improvements in variety of medical specialties. Moreover, it highlights areas of ambiguity that exist now and offers potential directions for future research; ultimate objective of all of this is to harness neuroplasticity to increase quality of life. In summary, by giving researchers, therapists and educators new knowledge, that thesis greatly advances discussion surrounding neuroplasticity and its advantageous applications. It opens up new avenues for investigation in to mechanics of neuroplasticity and novel applications of this phenomenon to enhance human cognition and rehabilitation.