Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kritik bakım yetkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of critical care competencies of nurses working in intensive care units
  1. Tez No: 924839
  2. Yazar: ZEYNEP NUR YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarımla planlanan araştırma yoğun bakım hemşi-relerinin sahip olduğu bilgi, beceri ve tutum düzeylerini analiz ederek mevcut durumun belirlenmesi ve etkileyen faktörleri analiz etmek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir eğitim ve araş-tırma hastanesinde görev yapan 165 yoğun bakım hemşiresini kapsamaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, tüm evrene ulaşılması hedeflenmiş olup toplam 149 hem-şireye ulaşılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan Hemşire Tanıtım Formu ve Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği kullanılarak toplanmış ve SPSS 29.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın bulgularına göre, Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği genel puan ortalaması (471,21±53,68)“mükemmel”yetkinlik düzeyinde yer al-maktadır. Alt boyutlar incelendiğinde, Tutum ve Değer Temeli alt boyutu (165,05±18,01) en yüksek ortalamaya sahipken, Bilgi Temeli alt boyutu (152,04±20,37) daha düşük bir ortalama göstermektedir. Bu sonuçlar, yoğun bakım hemşirelerinin kritik bakım yetkinlik-lerinin oldukça yüksek olduğunu ve özellikle hasta bakımına yönelik tutum ve değer bo-yutunda güçlü bir performans sergilediklerini ortaya koymaktadır. Sonuç: Araştırmanın sonucu; yoğun bakım hemşirelerinin kritik bakım yetkinlikleri-nin mükemmel yetkinlik düzeyinde olduğunu ayrıca yaş, eğitim düzeyi, yoğun bakım ünitesinde çalışmaya istekli olma ve mesleki deneyimleri gibi sosyo-demografik değişken-lerin yetkinlik düzeyleri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Çalışma, yoğun bakım hemşireliğinde mesleki standartların geliştirilmesi, eğitim politikalarının gözden geçirilme-si ve hasta sonuçlarının iyileştirilmesi için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, employing a descriptive and cross-sectional design, aims to assess the knowledge, skills, and attitudes of intensive care nurses to identify the current status and analyze the factors influencing their competencies. Method: The sample of the study consisted of 165 intensive care nurses working at educational and research hospital in Istanbul. No sampling method was employed in the study; instead, the aim was to reach the entire population, and a total of 149 nurses were included. Data were collected using the Nurse Information Form and the Intensive and Critical Care Nursing Competence Scale, both developed by the researchers, and analy-zed using the SPSS 29.0 software. Results: According to the findings, the overall mean score of the Intensive and Criti-cal Care Nursing Competence Scale was 471.21±53.68, indicating an“excellent”level of competence. Among the sub-dimensions, the“Attitude and Values Base”subscale de-monstrated the highest mean score (165.05±18.01), whereas the“Knowledge Base”subscale showed a comparatively lower mean score (152.04±20.37). These results reveal that intensive care nurses exhibit high levels of critical care competence, particularly excelling in the attitude and values dimension related to patient care. Conclusion: The results of the study indicate that intensive care nurses possess an excellent level of critical care competence. Furthermore, socio-demographic variables such as age, education level, willingness to work in intensive care units, and professional experience were found to have an impact on competence levels. This study provides sig-nificant insights for the development of professional standards in intensive care nursing, the review of educational policies, and the improvement of patient outcomes.