Kazlarda sevofluran, desfluran ve izofluran anesteziklerinin gözyaşı ve göz içi basıncı üzerine etkileri
Effects of sevoflurane, desflurane and isoflurane anesthetics on tear and intraocular pressure in geese
  1. Tez No: 924867
  2. Yazar: ZEYNEP NUR AĞYAR SHAHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ENES ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Mast kazlarında sevofluran, desfluran ve izofluran anesteziklerinin gözyaşı ve göz içi basıncı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada, 24 adet erkek Mast kazı her bir grupta 8 hayvan olacak şekilde üç eşit gruba ayrıldı. Tüm hayvanlarda anestezi indüksiyonu diazepam ve ketamin ile gerçekleştirildi. Trakea endotrakeal tüp ile entübe edildi. Anestezi idamesi %100 oksijen içerisinde verilen desfluran, sevofluran ve izofluran ile sürdürüldü. Tüm hayvanlarda anestezi öncesi, sırası ve anestezi uygulamasından sonra belirli zamanlarda sağ ve sol göz Schirmer gözyaşı testi (SGT) ve göz içi basıncı (GİB) değerleri ölçüldü. Sağ göz ve sol göz GİB değerleri desfluran, sevofluran ve izofluran gruplarında kontrole göre inhalasyon (İnh) 10, 30. ve 60.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effects of sevoflurane, desflurane and isoflurane anesthetics on tears and intraocular pressure in Mast geese. In the study, 24 male Mast geese were divided into three equal groups with 8 animals in each group. Anesthesia induction was performed in all animals with diazepam and ketamine. The trachea was intubated with an endotracheal tube. Anesthesia was maintained with desflurane, sevoflurane and isoflurane administered in 100% oxygen. Right and left eye Schirmer tear test (SGT) and intraocular pressure (IOP) values were measured in all animals before, during and at certain times after anesthesia.