8 haftalık temel boks eğitimi alan 14-15 yaş kız çocuklarındaki özgüven ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the self-confidence and aggression levels of 14-15 years old girls who received 8 weeks basic boxing training
  1. Tez No: 924868
  2. Yazar: HARUN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada 8 hafta boyunca temel boks eğitimi alan 14-15 yaş aralığındaki kız çocuklarının özgüven ve saldırganlık düzeylerindeki değişimin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye Cumhuriyeti Balıkesir ili Bandırma ilçesindeki 14-15 yaş aralığındaki kız lise öğrencileri oluşturmaktadır. Ön test-son test, kontrol gruplu, yarı deneysel desende tasarlanan çalışmada yer almaya gönüllü olan 57 öğrenciden 21 kişi çalışma grubuna, 21 kişi kontrol grubuna randomize yöntemle seçilmiştir. Çalışma ve kontrol grubuna sınıf ortamında yüz yüze ve basılı materyalle Özgüven Ölçeği (Akın, 2007) ve Saldırganlık Envanteri (Kiper, 1984) uygulanarak, katılımcıların özgüven ve saldırganlık düzeyleri belirlenmiştir. Ardından 8 hafta boyunca temel boks tekniklerini içeren 1'er saatlik eğitimler, haftada 1 gün olacak şekilde çalışma grubuna uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda özgüven ve saldırganlık düzeyleri ön testte yapıldığı gibi aynı ölçeklerle ve aynı şekilde ölçülmüş ve alınan veriler kaydedilmiştir. Alınan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0.1. sürümü programa girilmiş. Sonuçlar %95 güven aralığında değerlendirilmiş ve p 0.05). Bu analizler sonucunda 8 haftalık boks eğitiminin, 14-15 yaş aralığındaki kız çocuklarındaki özgüveni artırdığı, saldırganlık üzerinde ise anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the changes in the self-confidence and aggression levels of female high school students aged 14-15 in Bandırma district of Balıkesir province of the Republic of Turkey, who received basic boxing training for 8 weeks. Of the 57 students who volunteered to participate in the research, which was designed with a quasi-experimental design with pretest-posttest and control group, 21 students were randomly selected for the study group and 21 students for the control group. Participants' self-confidence and aggression levels were determined by applying the Self-Confidence Scale (Akın, 2007) and Aggression Inventory (Kiper, 1984) face to face and with printed materials. Then, the study group was given 1-hour basic boxing techniques training once a week for 8 weeks. At the end of the research, self-confidence and aggression levels were measured and recorded. Data imported were was entered SPSS version 27.0.1, tests were applied (95% confidence interval and p0.05). As a result of these analyses, it was seen that boxing training increased the self-confidence of girls but didn't have a significant effect on aggression.