Betülinik asit'in nöroblastoma hücre hattında DNA metiltransferazlar üzerine etkisinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigation of the effects of betulinic acid on DNA methyltransferases in neuroblastoma cell line
  1. Tez No: 924869
  2. Yazar: ELVIN SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nöroblastoma, çocukluk çağı kanserleri arasında en yaygın olanlardan biridir ve ileri evrelerde agresif seyir gösterir. Bu agresif seyir, genetik değişikliklerle birlikte epigenetik düzenlemelerden kaynaklanabilir. Epigenetik mekanizmalardan DNA metilasyonu, nöroblastoma patogenezinde önemli bir rol oynar. Bu süreç, DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B enzimleriyle yönetilir; DNMT1 metilasyon kalıplarını korurken, DNMT3A ve DNMT3B yeni kalıpların oluşumunu sağlar. Nöroblastoma gibi agresif seyir gösteren kanser türlerinde, DNA metilasyonunu hedef alan terapötik yaklaşımlar, yenilikçi tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için umut vadetmektedir. Terpenler, çeşitli bitkilerde bulunan ve antikanser etkileriyle öne çıkan organik bileşiklerdir. Araştırmalar, terpenlerin anti-kanser, anti-inflamatuar, anti-oksidan, anti-viral ve sitotoksik etkiler gibi çok yönlü özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Betülinik asit (BA), beyaz huş ağacının kabuğundan elde edilen, lupan grubuna ait doğal bir pentasiklik triterpenoid olup, birçok kanser türünde güçlü antitümör etkileri ile dikkat çekmektedir. Ancak, BA'nın epigenetik mekanizmalar üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, BA'nın SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında DNA metiltransferazlar üzerindeki etkileri in vitro olarak incelenmiştir. İlk aşamada, MTT testi ile BA'nın sitotoksik etkisi değerlendirilmiş ve 48 saatlik inkübasyon sonunda IC50 değeri 75 µM olarak belirlenmiştir. Sonraki aşamada, belirlenen IC50 dozu ve 48 saatlik uygulama süresi sonrasında qRT-PCR ile DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B gen ekspresyon seviyelerinin istatisksel olarak anlamlı şekilde artış gösterdiği tespit edilmiştir. BA'nın SH-SY5Y hücrelerinde DNMT gen ekspresyonunu düzenleyerek DNA metilasyon mekanizmalarını etkileyebileceğini ve nöroblastoma tedavisinde epigenetik hedefleri modüle potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is one of the most common childhood cancers and exhibits aggressive behavior in advanced stages. This aggressive progression may result from both genetic alterations and epigenetic regulations. Among epigenetic mechanisms, DNA methylation plays a critical role in the pathogenesis of neuroblastoma. This process is regulated by DNMT1, DNMT3A, and DNMT3B enzymes; DNMT1 maintains existing methylation patterns, while DNMT3A and DNMT3B are responsible for the formation of new patterns. In aggressive cancers like neuroblastoma, therapeutic approaches targeting DNA methylation hold promise for the development of innovative treatment strategies. Terpenes are organic compounds found in various plants and are notable for their anticancer effects. Studies have shown that terpenes possess versatile properties, including anti-cancer, anti-inflammatory, antioxidant, antiviral, and cytotoxic effects. Betulinic acid (BA), a natural pentacyclic triterpenoid from the lupane group, is derived from the bark of white birch trees and is recognized for its potent antitumor effects in various cancer types. However, studies aiming to understand the effects of BA on epigenetic mechanisms remain limited. In this study, the effects of BA on DNA methyltransferases in the SH-SY5Y neuroblastoma cell line were investigated in vitro. In the first phase, the cytotoxic effect of BA was evaluated using the MTT assay, and the IC50 value was determined as 75 µM after 48 hours of incubation. In the next phase, following treatment with the determined IC50 dose for 48 hours, qRT-PCR analysis revealed a statistically significant increase in the gene expression levels of DNMT1, DNMT3A, and DNMT3B. These findings suggest that BA may influence DNA methylation mechanisms by regulating DNMT gene expression in SH-SY5Y cells and holds potential as an agent to modulate epigenetic targets in neuroblastoma treatment.