Türkiye'de deri sanayii ve Biga Deri Sanayii'ne coğrafi bir bakış
Leather industry in Turkey and a geographical view to the leather industry in Biga
- Tez No: 92488
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli sanayi kollarından biri olan dericilik sektörü, genel hatlarıyla ele alınmış; Biga Deri Sanayii'nin Türkiye Deri Sanayii içindeki durumu genel özellikleriyle araştırılmıştır. Günümüzde sektörde yaşanan kriz sebep-sonuç ilişkileri ile incelenmiştir. Çalışmamız içerisinde bu krizden kurtulmak amacıyla, Türkiye ve Biga ölçeğinde değerlendirilmesi gereken bazı çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmamızda önce, Türk Deri Sanayii'nin genel durumu ve dünyadaki yeri ele alınmıştır. Ardından Biga Deri Sanayii gözden geçirilmiş ve coğrafya ile ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konuda, hayvancılığın önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. İlçede görülen uygun iklim şartları hayvancılık için elverişli otlakların oluşmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, yörede eskiden beri yürütülen hayvancılık faaliyetlerinin, dericiliğin başlamasında, ham madde sağlayarak doğrudan etkili olduğu görülmüştür. Son bölümlerde ise sektörde yaşanan krizin Türk Deri Sanayii 'ne ve dolayısıyla Biga Dericiliği'ne etkileri ortaya konularak, mevcut krizin en az kayıpla aşılması için bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, one of the most important industry branches of Turkey is examined thoroughly; the state of the leather industry of Biga within the leather industry of Turkey is examined in terms of their general properties. The crisis being experienced nowadays is studied in terms of cause-result relationship. In order to overcome this crisis, some reasonable solutions which should be applied in Turkey and Biga are offered at the end of this study. To achieve this goal, in this study, the general overview of Turkish leather industry and its state within the world is dealt. Afterwards, the leather industry of Biga is examined and its relation with geography is being tried to be proved. In this respect, it is seen that cattle-dealing has an important role. The climate in that resort has supplied the growth of wealthy grassland for cattle. In brief, it is proved that cattle-dealing activities have affected the initiation of leather manufacturing directly by providing raw material. In the last chapter, the effects of the crisis employed by the sector on the leather industry of Turkey and Biga are brought up and some solutions are offered to overcome the recent crisis with minimum loss.