Japonya mobilya pazarının yapısal özellikleri ve bu pazara ihracatımızı arttırma stratejileri
- Tez No: 92841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Japonya mobilya pazarının yapısal özellikleri ve bu pazara ihracatımızı arttırma stratejileri belirtilmeye çalışılmıştır. Dünya ticaretinde 126 milyon nüfusu ve 40,000 Yen kişi başına düşen gayri safi milli hasılası ile Japonya, çok önemli bir yere sahiptir. Ancak Batı ülkelerinden son derece farklı toplumsal özellikleri ve tüketim alışkanlıkları bu ülke ile başarılı bir ticari ortaklık kurmak için; öncelikle Japonya'nın farklı özelliklerini tam olarak algılamak gerekmektedir. 1990 yılından meydana gelen ekonomik değişikliklerden sonra ülkedeki mobilya firmalarının çoğu üretimlerini hammadde ve işçiliğin ucuz olduğu komşu ülkelere kaydırmıştır. Bu durum Japon mobilya piyasasını ithalata açık konuma getirmiştir. Japon tüketicisi genelde evlendiği zaman, çocuk sahibi olduğunda, çocuğu okula başladığında, evini değiştirdiğinde ya da bir şehirden başka bir şehre taşındığında yeni mobilya almaktadır. Japon tüketicisi mobilya satın alırken kullanım, oda ile uyum, dizayn, renk, desen, fiyat ve kalite kriterlerine bakmaktadır. Japon dağıtım sistemine özgü uygulamalar sırası ile tatane(liste fiyat sistemi), henpin (satılmayan ürünün iadesi sistemi), geri ödeme sistemi ve keiretsu (kendi dağıtım sisteminin kurmak)'dur. 1980'lere kadar, ithal mobilyanın Japon piyasasındaki payı %3-4 civarında iken bu oran günümüzde %12'lere ulaşmıştır. 1998 yılında Japonya'nın toplam mobilya ithalatı 294,7 milyar Yen olarak gerçekleşmiştir, ithalatta ilk sırayı Tayvan almaktadır.209 Japonya'ya ihracat firmaların tüm standartlara uyması gerekmektedir. Japonya deri kaplanmış mobilyalar (%3, 8-4,3 arası) hariç ithal mobilyaya gümrük vergisi uygulamamaktadır. Ülkemiz mobilya sanayii, ağırlıklı olarak orta ve küçük ölçekli firmalara sağladığı istihdam olanakları, mevcut ve potansiyel olarak sahip olduğu katma değer yaratma gücü ile önemli endüstrilerimizden birini oluşturmaktadır. Ülkemiz mobilya firmalarının Japon pazarında başarılı olabilmesi için, Ar-Ge'ye rakipleri ölçüsünde önem vermesi ve kendine özgü bir tasarım kültürü oluşturması gerekmektedir. Mobilya sanayiimizin dış ticaret hacmi her geçen yıl artmasına rağmen Gümrük Birliği'ne girdiğimiz 1996'dan itibaren mobilya dış ticaret dengemiz aleyhte sonuçlar vermeye başlamıştır. Japon mobilya pazarına ilk girişte dikkat edilmesi gereken hususlar başlıklar halinde sırası ile kalite, nem oranı, dizayn, ölçüler, miktar, üretim maliyeti, haberleşme, satış yapılan aylar ve fiyattır. Deprem kuşağında bulunan Japonya'da satılacak mobilyalardaki güvenlik unsuru da dikkat edilmesi gereken diğer bir özelliktir. Japon tüketicisi, fiyat ve kalite arasında kurduğu dengede son derece dikkatlidir. Japonya, büyük ticari hedefleri olan, karşılıklı rekabetin ve dinamizmin getireceği gelişme ve karlılığın önemini iyi bilen, istikrarlı ve kalıcı ticari ilişkileri tercih eden mobilya firmalarımızın kesinlikle göz ardı etmemeleri gereken çok önemli bir“dünya pazan”dır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the structural features of the Japanese furniture market and the strategies of increasing our export to this market have been tried to be de determined. With its population of 126 million and a gross national product of 40.000 Yen Per capita, Japan has a very important place in world trade. However, one first needs to perceive the different features Japan exactly in order to establish a successful commercial partnership with this country, which has quite different social features and consumption habits from western countries. Following the economic changes occurring after 1990, most of the furniture firms in the country have transferred their production to the neighboring countries where raw materials and workmanship were cheap. This situation has made the Japanese furniture market open to import. The Japanese consumer generally buys new furniture when he gets married, he has children, his child starts to school, he changes his house or moves from one city to another. Japanese consumer looks for the criteria of usage, harmony with the room, design, colour, pattern, price and quality as he buys furniture. The applications peculiar to the Japanese distribution system are respectively tatene (list price system), henpin (the system of returning the unsold product), payback system and keiretsu (establishing one's own distribution system). While the share imported furniture in Japanese market was about 3,4% until 1980'sorumluluklar, this ratio has now reached upto 12%. The total211 Japanese furniture import realized as 294,7 billion Yen in 1998. Tawain takes the first place in import. The firms that will export to Japan have to comply with all the standards. Japan doesn't impose customs duty on imported furniture except for the furniture covered with leather (at a rate between 3,8% - 4,3%). Our country forms one of important industries with its furniture industry, the employment facilities it provides to especially medium and small scaled firms. It's current and patential power of creating accretion value. The furniture firms of our country should give as muck importance to Research and Development as their rivals and form a design culture of their own in order to be successful in Japanese market. Although the foreign trade volume of our furniture industry increases each year, our furniture foreign trade balance has started to give unfavorable results since the year of 1996, when we entered the Customs Union. The points to be considered at first entrance to the Japanese furniture market are respectively given under the headings of quality, moisture rate, design, size, quantity, production cost, communication, the months of sale, and price. The security factor of the furniture to be sold in Japan, which is situated in the earthquake zone, is another feature that has to be considered. Japanese consumer is extremely careful about the balance he has established between price and quality. Japan is a very important“world market”, which has big commercial targets which knows well the importance of the development and profitability that will be brought by mutual competition and dynamism, and which should never be ignored by our furniture firms preferring steady and lasting commercial relations.