Foreign policy of Tajikistan toward Türkiye: 1992-2022 (Role theory and data sets analysis)
Tacikistan'ın Türkiye'ye yönelik dış politikası: 1992-2022 (Rol teorisi ve veri setleri analizi)
  1. Tez No: 924895
  2. Yazar: AHMAD WALID HAYDARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, 1992-2022 yılları arasında Tacikistan'ın Türkiye'ye yönelik dış politikasını, veri seti analizi ve rol teorisi çerçevesinde incelemektedir. Genel çalışmalardan farklı olarak, yerel Tacik kaynaklarına dayanmaktadır ve ilişkiyi çeşitliliği ve derinliği açısından analiz etmektedir. Çalışma, rol teorisini kullanarak dış politika söylemini yorumlamakta ve anahtar diplomatik anlaşmalar ve olayların yer aldığı niceliksel bir veri seti analiziyle desteklenmektedir. Bulgular, Tacikistan'ın Türkiye'ye yönelik dış politikasının büyük ölçüde ekonomik ve güvenlik endişeleriyle şekillendiğini, özellikle ikili ticaret anlaşmaları ve bölgesel güvenlik işbirliğine odaklanıldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma, diplomatik ilişkilerde söylem ile uygulama arasında tutarlı bir uyum olduğunu belirlemektedir. Bu araştırma, Orta Asya dış politikasına dair daha derin bir anlayışa katkıda bulunmakta ve küçük devletlerin, Tacikistan gibi, karmaşık uluslararası ilişkilerde nasıl hareket ettiğini göstermektedir. Çalışma, ekonomik ve güvenlik unsurlarının, Türkiye gibi büyük güçlerle diplomatik ilişkilerin şekillenmesindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Tajikistan's foreign policy towards Türkiye from 1992 to 2022 through a dataset analysis and role theory framework. Unlike general studies, it is based on local Tajik sources and provides insights into the diversity and depth of the relationship. The study employs qualitative analysis, using role theory to interpret foreign policy discourse, supported by a quantitative dataset analysis of key diplomatic agreements and events. The findings reveal that Tajikistan's foreign policy towards Türkiye has been largely shaped by economic and security concerns, with a notable emphasis on bilateral trade agreements and regional security cooperation. Furthermore, the study identifies a consistent alignment between discourse and practice in their diplomatic relations. This research contributes to a deeper understanding of Central Asian foreign policy, demonstrating how small states like Tajikistan navigate complex international relationships. It highlights the importance of economic and security considerations in shaping diplomatic ties with larger powers like Türkiye.