Exploring experts' attitudes, preferences, and perceived challenges in the implementation of Multi-Cancer Early Detection (MCED) testing
Çoklu Kanser Erken Teşhis (MCED) testinin uygulanmasında uzmanların tutumlarını, tercihlerini ve algılanan zorluklarını keşfetmek
  1. Tez No: 924896
  2. Yazar: MEHR UN NİSA USMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çoklu Kanser Erken Tanı (Multi Cancer Early Detection, MCED) testi, kanserin erken tespiti ve taranmasında devrim yaratma potansiyeline sahip yeni bir teknolojidir. Bu çalışmada, paydaşların -özellikle hekimler, akademisyenler ve sağlık profesyonelleri- MCED testinin gerçek hayatta uygulanmasına yönelik düşünce ve tutumlarını incelemek ve ayrıca testi uygulama öncesinde ele alınması gereken temel zorlukları anlamak amacıyla karma yöntemler ve anket tabanlı bir yaklaşım kullanılmıştır. Literatürdeki doğrulanmış ölçeklerden yararlanarak, bu unsurları keşfetmek amacıyla öncelikle Qualtrics üzerinde bir çevrimiçi anket aracı geliştirilmiş ve dört hafta boyunca yanıtlar toplanmıştır. Daha sonra, belirsizlikten kaçınma, kanser risk algısı ve hekimlerin algılanan yetkinliklerinin uzmanların tutumlarını nasıl etkilediğini incelemek ve ilgili hipotezleri test etmek için anket sonuçlarını analiz edilmiştir. Bu bağlamda, yüksek/düşük tutum puanları, MCED testine ve bu testin gerçek hayatta uygulanmasının çeşitli yönlerine karşı daha iyimser/kötümser görüşleri yansıtmaktadır. Anket sonuçları, belirsizlikten kaçınmanın tutumlarla orta düzeyde negatif bir korelasyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır; bu da belirsizlikten daha fazla kaçınmanın, MCED testinin gelecekte uygulanmasına yönelik daha iyimser görüşlere yol açtığını göstermektedir. Uzmanların kanser risk algısı ile tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, hekimlerin algılanan yeterlilikleri pozitif bir korelasyon göstermesi hekimlerin MCED test sonuçlarını hastalara öğretme, rehberlik etme ve açıklama konusundaki yeteneklerine daha fazla güvendiklerinde, testin gelecekteki uygulanmasına yönelik daha iyimser görüşlere sahip olduklarını göstermektedir. Regresyon analizleri, hekimlerin algılanan yeterlilikleri ve belirsizlikten kaçınmanın, hekim tutumlarının önemli belirleyicileri olduğunu doğrulamaktadır. Bulgular, belirsizlikten kaçınma gibi psikolojik ve soyut faktörlerin ele alınmasının yanı sıra mesleki yeterliliklerin artırılmasının, kanserin erken teşhisi için MCED testinin başarılı bir şekilde benimsenmesini desteklemek açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Multi-Cancer Early Detection (MCED) testing is an emerging medical technology with the potential to revolutionize screening for early detection of cancer. This study uses a mixed-methods, survey-based approach to examine expert stakeholders' attitudes, including those of physicians, academics, and other healthcare professionals, towards its use in clinical practice, as well as to understand how potential challenges can be addressed before its implementation. Using validated scales from literature, we first developed an online survey instrument to explore these aspects on Qualtrics and collected responses over a course of four weeks. We then analysed survey results to investigate how ambiguity aversion, cancer risk perception, and physicians' perceived competence influences experts' attitudes, and test relevant hypotheses. In this context, higher/lower attitude scores reflect more optimistic/pessimistic views toward MCED testing, and its various aspects of its real-life implementation. Survey results reveal that ambiguity aversion had a moderate negative correlation with attitudes, suggesting that greater aversion to ambiguity led to less optimistic views on future implementation of MCED testing. While experts' risk perception of cancer showed no significant association with attitudes, physicians' perceived competence was positively correlated, indicating that when physicians felt more confident in their ability to educate, guide, and explain MCED test results to patients, they held more optimistic views about its future implementation. Regression analyses confirm physicians' perceived competence and ambiguity aversion as significant predictors of physician attitudes. Qualitative insights provide actionable insights to addressing major implementation barriers such as risk of exploitation, inequities, lack of diagnostic guidelines etc. Overall, our findings underscore the importance of addressing psychological, intangible factors like ambiguity aversion, systemic barriers, and enhancing professional competencies to support the successful adoption of MCED testing for early cancer detection.