Inequality, post-COVID inflation and incomes policy in a two household SFC model for the UK economy
Birleşik Krallık ekonomisi için iki hanehalklı SFC modelinde eşitsizlik, COVID sonrası enflasyon ve gelirler politikası
- Tez No: 924901
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP ERİNÇ YELDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, gelir çatışması teorisi perspektifinden enflasyon ve gelir eşitsizliği arasındaki etkileşime odaklanarak Birleşik Krallık ekonomisinde COVID sonrası enflasyonunun dinamiklerini incelemektedir. Çalışma, Birleşik Krallık ekonomisine yönelik uyarlanmış ilk iki-haneli Stok-Alım Tutarlı (SFC) modelini sunarken eşitsizlik ve enflasyon dinamiklerini analiz etmek için kapsamlı bir çerçeve sağlamaktadır. Modelin sağladığı bulgular, interaktif politika simülasyonları ve eğitim uygulamalarını mümkün kılan yenilikçi bir R Shiny tabanlı araç olan UK-SFC Uygulaması'nın geliştirilmesiyle daha da güçlendirilmiştir. Bulgular, bölüşüm dinamikleriyle yönlendirilen gelir taleplerinin enflasyonist baskılarda merkezi bir rol oynadığını ve gelir politikası tasarımının kritik önemini göstermektedir. Simülasyon sonuçları, gelir eşitsizliğini ele alacak şekilde iyi tasarlanmış bir gelirler politikasının, hem enflasyonu hem de gelir eşitsizliğini aynı anda azaltabileceğini göstermektedir. Araştırma, enflasyon ve eşitsizliği ele almak için gelir politikasının çift yönlü bir mekanizma olarak benimsenmesini savunmaktadır ve etkili ekonomik sonuçlar elde etmede, etkin gelirler politikalarının kritik önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamics of post-COVID inflation in the UK economy, focusing on the interplay between inflation and income inequality through the lens of income conflict theory. It introduces the first two-household Stock-Flow Consistent (SFC) model tailored to the UK economy, providing a comprehensive framework for analyzing inequality and inflation dynamics. The model's insights are further enhanced by the development of the UK-SFC App, an innovative R Shiny-based tool enabling interactive policy simulations and educational applications. The findings reveal that income claims, driven by distributive dynamics, play a central role in inflationary pressures and demonstrate the critical role of incomes policy design. Simulation results indicate that an incomes policy, when well-designed by addressing income inequality, may simultaneously reduce inflation and income inequality. The research advocates for the adoption of incomes policy as a dual mechanism to address both inflation and inequality, by emphasizing the critical importance of effective incomes policies in achieving effective economic outcomes.