The correlation between 1p19q status and various biomarkers in selected CNS tumors
Seçili SSS tümörlerinde 1p19q durumunun diğer biyobelirteçler ile ilişkisi
- Tez No: 924902
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN SAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yakın zamana kadar beyin tümörlerinin tanısı ve sınıflandırılması morfoloji ve immünohistokimyasal boyama bulgularına dayanıyordu. Buna göre morfolojik olarak benzer tümörler tek başlık altında isimlendirildi ve benzer tedavi protokolleri uygulandı. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) sınıflandırma sisteminde yapılan değişikliklerle birlikte tümörlerin isimlendirilmesinde ve sınıflandırılmasında yeni biyobelirteçler kullanılmaya başlandı. Böylece glial tümörlerin tanı, tedavi ve prognozunda önemli mesafe kat edilmiş olup, çalışmalar halen devam etmektedir. Günümüzde glial tümörlerin tanısında, sınıflandırılmasında, derecelendirilmesinde ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde genetik belirteçlerden yararlanılmaktadır. IDH mutasyonları ve 1p/19q ko-delesyonu, glial tümörlerin isimlendirilmesinde kullanılan ana biyobelirteçlerdir. Ayrıca ATRX, TERT, MGMT ve daha birçok biyobelirteç hem tanı hem de tedavi protokollerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. 1p19q ko-delesyon tespiti doğrudan oligodendroglioma tanısı koyar. Ancak çalışmamızda tespit ettiğimiz gibi glioblastoma gibi farklı özellik ve davranışlara sahip glial tümörlerde de 1p19q ko-delesyonu tespit edilebilmektedir. Bu, glial tümörlerin etyopatogenezi ve moleküler tanımlanmasının hala geliştirilmeye açık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Until recently, the diagnosis and classification of brain tumors were based on morphology and immunohistochemical staining findings. Accordingly, morphologically similar tumors were named under a single heading and similar treatment protocols were applied. In 2016, with the changes in the World Health Organization (WHO) classification system, new biomarkers were introduced in the naming and classification of tumors. Thus, the diagnosis, treatment and prognosis of glial tumors have come a long way and studies are still ongoing. Today, genetic aberrations are used in the diagnosis, classification, grading, and determination of treatment options for glial tumors. IDH mutations and 1p/19q co-deletion are the main biomarkers used in the nomenclature of glial tumors. In addition, ATRX, TERT, MGMT and many other biomarkers are used to determine both diagnosis and treatment protocols. Detection of 1p19q co-deletion directly diagnoses oligodendroglioma. However, as we found in our study, 1p19q co-deletion can also be detected in glial tumors with different characteristics and behaviors such as glioblastoma. This suggests that the etiopathogenesis and molecular identification of glial tumors may still have room for improvement.