The effect of Understand by Design based solar system and beyond unit on students' motivation and achievement
Anlama Temelli Tasarıma dayalı güneş sistemi ve ötesi ünitesinin öğrencilerin motivasyonu ve başarısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 924903
  2. Yazar: DİLEK UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, Anlamaya Dayalı Tasarım (UbD) çerçevesinin altıncı sınıf öğrencilerinin fen eğitimindeki akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektedir. Wiggins ve McTighe tarafından geliştirilen UbD, disiplinler arası öğretimi vurgulayan bir öğretim yaklaşımıdır ve bu araştırmada 2023-2024 öğretim yılı sonbahar döneminde“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinde uygulanmıştır. Araştırma, İstanbul'da bir ortaokulun dört altıncı sınıf şubesinden toplam 122 öğrenciyi kapsayan, yarı deneysel bir ön test-son test kontrol grubu tasarımı ile yürütülmüştür. Katılımcılar, UbD çerçevesi kullanılarak eğitim alan deney grubu ve mevcut müfredata dayalı eğitim alan kontrol grubuna rastgele atanmıştır. Veri toplama araçları olarak, Güneş Sistemi ve Ötesi Ünite Başarı Testi ile Bilim Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları daha önce yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde Mann- Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıra Testleri kullanılmıştır. Analizler, deney grubunda hem akademik başarıda hem de motivasyonda anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir (p < .05). Ön test sonuçları ise gruplar arasında başlangıçta anlamlı bir fark olmadığını ortaya koyarak müdahalenin etkinliğini desteklemiştir. Bulgular, UbD çerçevesinin disiplinler arası yaklaşımlar yoluyla fen eğitiminde daha derin bir katılım sağladığını ve öğrenme çıktılarında iyileşmeye katkıda bulunduğunu göstermektedir. Araştırmanın sınırlamaları arasında kısa müdahale süresi ve potansiyel karıştırıcı değişkenlerin etkileri yer almaktadır. İleri çalışmalar, UbD'nin farklı eğitim ortamlarındaki ölçeklenebilirliğini ve uzun vadeli etkilerini araştırarak müfredat geliştirme süreçlerine ve politika yapımına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the Understanding by Design (UbD) framework on sixth-grade students' academic achievement and motivation in science education. UbD, developed by Wiggins and McTighe, emphasizes interdisciplinary teaching and was implemented in the unit“The Solar System and Beyond”during the 2023- 2024 fall semester. The research employed a quasi-experimental pretest-posttest control group design involving 122 students from four sixth-grade classes in a middle school in Istanbul. Participants were randomly assigned to an experimental group utilizing the UbD framework or a control group following curriculum-based instruction. Data collection tools are validated instruments, including the Solar System and Beyond Unit Achievement Test and the Motivation Towards Learning Science Scale. Statistical analyses, specifically the Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed- Rank tests, indicated significant gains in both academic achievement and motivation within the experimental group (p < .05). Initial pretest results demonstrated no significant differences between groups, highlighting the effectiveness of the intervention. The findings suggest that the UbD framework fosters a rise in motivation and improved outcomes in science education through interdisciplinary approaches. Study limitations include the brief intervention period and potential confounding variables. Further research should explore the scalability and long-term effects of UbD in diverse educational settings to enhance curriculum development and inform policymaking.