Algorithmic management, online freelancing platforms and work outcomes
Algoritma yönetimi, onlıne serbest çalışma platformu ve çalışma sonuçları
- Tez No: 924904
- Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, freelance platformlarında algoritmik izlemenin, freelancer'lar tarafından yapılan işin kalitesini nasıl etkilediğini ve freelancer'ların belirli özelliklerinin (örneğin cinsiyet, iş deneyimi vb.) ile iş için ödenen miktarın kalite üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Rus serbest çalışma platformlarında serbest çalışanlar arasında yapılan bir anket yoluyla toplanan niceliksel veriler kullanılarak, çeşitli faktörlerin serbest çalışanlar tarafından gerçekleştirilen işin kalitesini nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Bu çalışma, bir Doğrusal Regresyon Modeli, bir Bağımsız Örneklem T-Testi ve dört Tek Yönlü ANOVA testini içermektedir. Araştırma sonuçları, Rus serbest platformlarındaki algoritmik izlemenin, yapılan işin kalitesinin artmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Serbest çalışanların özellikleri (örneğin cinsiyet, iş deneyimi vb.) gibi faktörlerin yapılan işin kalitesi üzerindeki etkisi belirsizdi. Tek yönlü ANOVA testi sonuçları, ücret faktörünün gerçekleştirilen işin kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, iş maliyetlerinin artmasının iş sonuçlarının iyileşmesine yol açtığını göstermektedir. Bu çalışma, platform ekonomisinde algoritmik yönetim alanındaki bilimsel literatüre katkıda bulunmakta ve gerçekleştirilen işin kalitesini önemli ölçüde etkileyen faktörlerin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how algorithmic monitoring on freelance platforms affects the quality of work performed by freelancers, as well as how certain characteristics of freelancers (for example, gender, work experience, etc.) and the amount of payment for work affect the quality of work performed. Using our quantitative data collected through a survey of freelancers on Russian freelancing platforms, we investigate how various factors influence the quality of work performed by freelancers. This study consists of one Linear Regression Model, one Independent Sample T-Test and four One-Way ANOVA tests. The results of the study show that algorithmic monitoring on Russian freelance platforms contributes to the improvement of the quality of work performed. The influence of factors such as freelancer characteristics (e.g., gender, work experience, etc.) on the quality of work performed was ambiguous. The results of the one-way ANOVA test indicate that the wage factor has a positive impact on the quality of work performed, with an increase in labor costs leading to improvement of the work outcomes. This work contributes to the scientific literature in the field of algorithmic management in the platform economy and helps to identify which factors significantly affect the quality of work performed.