Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) orta segmentinin blok hareketlerinin GNSS ile belirlenmesi
Determination of block movements of the middle segment of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) by GNSS
- Tez No: 924918
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması kapsamında odaklanılan bölge, Kuzey Anadolu'nun orta kesiminde yer almakta olup, doğuda Tokat-Niksar, batıda Kastamonu-Ilgaz, kuzeyde Sinop ve güneyde Yozgat ile sınırlandırılmaktadır. Çalışma bölgesi olarak belirlenen bu alanda Kuzey Anadolu Fay Zonunun (KAFZ) anakolu haricinde güneye ve kuzeye doğru uzanan splay (ana fay zonundan ayrılan faylar) faylar da bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Merzifon-Esençay Fayı sağ yönlü doğrultu atımlı bir fay olup doğu-batı doğrultusunda KAFZ'a paralel olarak Çorum'un İskilip İlçesine kadar uzanmakta ve Esençay, Amasya, Suluova, Diphacı, Laçin ve İskilip Segmentlerinden oluşmaktadır. Bir diğeri ise Tokat'ın Niksar İlçesinden başlayıp Çankırı Havzasına kadar uzandığı bilinen Sungurlu Fayı'dır. Ayrıca, Kastamonu Havzasının kuzey kesiminde yer alan Doğu-Batı doğrultusunda uzanan Ekinveren Fayı ve KAFZ ile Kırıkale-Erbaa Fay Zonu arasında kuzeybatı-güneydoğu yönünde meydana gelen sıkışma nedeniyle Geç Pliyosen döneminde aktif hale gelmiş olan Eldivan Fayı'dır. Bu çalışmada KAFZ'ın anakolu ile orta bölümündeki splay fayların oluşturduğu güncel deformasyonu belirlemek amacıyla 118 noktadan oluşan bir GNSS ağı tasarlanmıştır. Bu ağda yer alan noktaların geçmiş yıllardaki verileri temin edilmiş ve belirlenen noktalarda 2023-2024 yıllarında kampanya tipi GNSS ölçmeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin GAMIT/GLOBK yazılımı ile değerlendirmesi yapılmış ve bölgenin güncel hız alanı
Özet (Çeviri)
The region focused in this thesis is located in the middle part of Northern Anatolia and is bounded by Tokat-Niksar in the east, Kastamonu-Ilgaz in the west, Sinop in the north and Yozgat in the south. In addition to the main branch of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ), there are also splay faults (faults diverging from the main fault zone) extending to the south and north. One of these, the Merzifon-Esençay Fault, is a right-lateral strike-slip fault and extends in the east-west direction parallel to the NAFZ until İskilip (Çorum) and consists of Esençay, Amasya, Suluova, Diphacı, Laçin and İskilip Segments. Another one is the Sungurlu Fault, which is known to start from Niksar (Tokat) and extend to the Çankırı Basin. In addition, the Ekinveren Fault, which is located in the northern part of the Kastamonu Basin, extends in the east-west direction and the Eldivan Fault, which became active in the Late Pliocene period due to the northwest-southeast compression between the NAFZ and the Kırıkale-Erbaa Fault Zone. In this study, a GNSS network consisting of 118 sites was designed to determine the current deformation caused by splay faults in the main branch and middle part of the NAFZ. The previous years' data of the GNSS sites in the network were provided and campaign-type GNSS measurements were carried out in 2023-2024. All data were evaluated with GAMIT/GLOBK software and the current velocity field of the region was calculated with an uncertainty of