Çekme karavanlar için rüzgar – güneş hibrit enerji sistemi uygulamaları
Wind – solar hybrid energy system applications for caravans
- Tez No: 924930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektrik enerjisi üretim sistemlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim giderek artmaktadır. Güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerinin bir arada kullanımıyla elektrik ihtiyacını karşılayacak bir sistem kurulmuştur. Bu sistemler hibrit elektrik enerji sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı hibrit enerji sistemlerinde sürdürülebilir ve kaliteli enerji alınması önemlidir. İstenen gücün sistem çıkışındaki gerilimi optimum düzeyde olabilmesi için ilave dönüştürücülerden de faydalanılmaktadır. Bu sistemlerin karmaşık olması sebebiyle bilgisayar simülasyonları; hibrit enerji sistemlerinin kurulması, modellenmesi ve planlaması için kullanılan farklı ekonomik ve mühendislik parametrelerin optimum değere getirilmesine olanak sağlamaktadırlar. Bu simülasyonlar yeni olan herhangi bir sistemdeki uygulamaları yapabilmekte ve sistemin çalışma sırasında meydana gelebilecek sorunları tespit edebilmektedirler. Karavan kullanıcıları yazın plajda tatil yapmanın yanı sıra kış turizminde de ürününü kullanmak istemektir. Fakat kış aylarında ısıtma ve diğer elektriksel ihtiyaçların karşılanabilmesi için daha fazla enerjisine gereksinim bulunmaktadır. Fakat güneşin kışın yetersiz olması sebebiyle rüzgâr türbini ve diğer elektrik sağlayıcılarına ihtiyaç çoğalmaktadır. Ayrıca akülere daha fazla yük bindiği için de sistemin ömrü azalmaktadır. Yaz aylarında da geceleri rüzgâr enerjisi oluşmakta fakat değerlendirilememektedir. İhtiyaçların rahat bir şekilde karşılanabilmesi ve var olan enerji kaynaklarının kullanılabilmesi amacıyla güneş – rüzgâr hibrit enerji sistemi karavanlar üzerinde uygulanması önemli yer teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında genel olarak sistemin çalışma mantığı, parçaların özellikleri ve gerekli hesaplamalar, farklı özellikteki hibrit sistem uygulamaları, karavanlar için geliştirdiğimiz sistem ve sonuçları hakkında bilgilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The trend towards renewable energy sources in electrical energy production systems is increasing. A system that will meet the electricity needs has been established by using solar panels and wind turbines together. These systems are called hybrid electric energy systems. It is important to obtain sustainable and quality energy in hybrid energy systems where renewable energy sources are used. Additional converters are also used to ensure that the voltage at the system output of the desired power is at an optimum level. Due to the complexity of these systems, computer simulations; They enable different economic and engineering parameters used for the establishment, modeling and planning of hybrid energy systems to be brought to the optimum value. These simulations can be applied to any new system and can detect problems that may occur during the operation of the system. Caravan users want to use the product in winter tourism as well as having a holiday at the beach in summer. However, in winter months, more energy is needed to meet heating and other electrical needs. However, since the sun is insufficient in winter, the need for wind turbines and other electricity providers increases. In addition, as more load is placed on the batteries, the life of the system decreases. During the summer months, wind energy is generated at night but cannot be utilized. In order to meet the needs easily and use the existing energy resources, it is important to apply the solar-wind hybrid energy system on caravans. This thesis generally includes information about the operating logic of the system, the features of the parts and the necessary calculations, hybrid system applications with different features, the system we developed for caravans and its results.