Türk Ceza Hukukunda örgütlü suçlar
Organized crimes in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 924929
  2. Yazar: HABİBE ŞİŞEN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı Türk Ceza Hukukunda yer alan örgütsel suçların içerik ve kapsamını belirlemektir. Bu amaçla çalışmamızda öncelikle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun sistematiğinden yararlanılarak suç tipleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Kanunun 220. Maddesiyle ilk kez örgüt kavramına değinilerek akabinde hangi fiillerin örgüt suçu olarak kabul edileceği tahdidi olarak sayılmıştır. Bu kapsamda kanunun lafzından hareketle; örgüt kurma, örgüte üye olma, yönetme, örgüte üye olmadan örgüt adına suç işleme ve yardım etme ile örgütün propagandasını yapma fiilleri suç olarak sayılmıştır. Ardından yine çalışmamızın bir diğer bölümünde Türk Ceza Kanunu'nun dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kurma eylemini suç olarak yaptırıma bağlayan 314.madde hükmü ele alınmıştır. Böylelikle Türk Ceza Kanunun 220.maddesinde yer alan suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ek olarak amaç ve kullanılan araç bakımından farklılık içeren bir diğer suç tipine yer verilmiştir. Kanunun 314. maddesinde düzenlenen silahlı örgüt suçu ;her ne kadar ilk bakışta 220.maddede düzenlenen suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunun nitelikli hali gibi görünse de; amaç bakımından sadece kanunda sayılan belli suçları(dördüncü ve beşinci bölümde yer alan) işlemek amacıyla kurulan örgütlerden bahsettiğinden; aslında birbirinden tamamen farklı iki suç tipidir. Çalışmamızın esasını her ne kadar suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve silahlı örgüt suçu oluştursa da ; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yer alan terör örgütü suçlarına ilişkin hükümlere de , kıyas amacıyla yer yer atıflar yapılmıştır. Böylelikle çalışmamızda öncelikle Türk Ceza Kanundaki genel hükümler ile örgüt kavramına ve suç oluşturan fiillerine giriş yapılarak devamında özel kanun niteliğinde olan Terörle Mücadele Kanununda yer alan hükümler ışığında hukukumuzdaki örgütlü suçluluk konusu, detaylı bir şekilde atıf ve yorumlarla anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the content and scope of organized crimes and terrorist crimes in Turkish Criminal Law. For this purpose, in our study, crime types were examined in detail by using the systematics of the Turkish Penal Code No. 5237. With the 220th Article of the Law, the concept of organization was mentioned for the first time, and then it was counted as a restriction on which acts would be accepted as organizational crimes. In this context, starting from the letter of the law; The acts of establishing an organization, being a member of an organization, managing it, committing a crime on behalf of the organization without being a member of the organization, helping and making propaganda for the organization were counted as crimes. Then, in another part of our study, the provision of Article 314, which sanctions the act of establishing an armed organization to commit the crimes in the fourth and fifth sections of the Turkish Penal Code as a crime, is discussed. Thus, in addition to the crime of establishing an organization to commit a crime in Article 220 of the Turkish Penal Code, another type of crime that differs in purpose and means used is included. The crime of armed organization regulated in article 314 of the Law, although at first glance it seems as if it is a major form of the crime of establishing an organization with the aim of committing the crime regulated in article 220; however, in terms of its purpose, it only refers to organizations established for the purpose of committing certain crimes (included in the fourth and fifth chapters); In fact, they are two completely different types of crimes. Although the basis of our work consists of establishing an organization for the purpose of committing a crime and the crime of an armed organization;References are made to the provisions regarding the crimes of terrorist organizations in the Anti-Terror Law No.3713 for comparison purposes. Thus, in our study, first of all, the general provisions in the Turkish Penal Code and the concept of organization and its criminal acts are introduced, and then the organized crime in our law is tried to be explained in detail with references and comments in the light of the provisions in the Anti-Terror Law, which is regarded as a special law.